Koronavirus

Další zpřísnění! Slovensko chce lidem povolovat vycházky přes SMS zprávy

Další zpřísnění! Slovensko chce lidem povolovat vycházky přes SMS zprávy
Zdroj: Profimedia

Slovenská vláda stále není spokojená s vývojem koronavirové pandemie a plánuje proto další zpřísnění. Slováci by nově mohli chodit venku jen se speciální SMS zprávou, kterou by kontrolovala policie.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí v pondělí oznámil, že plánuje další zpřísnění již platných omezení. Podle Krajčího totiž současná varianta lockdownu nezabírá. 

"Situace začíná být velmi vážná navzdory zavedeným opatřením," řekl Krajčí. Ministr se obává velkého náporu na nemocnice, které by situaci nemusely zvládnout. V zemi je nyní hospitalizováno 3653 pacientů s koronavirem. 

Ministr navrhuje například to, že by lidé museli prostřednictvím SMS zpráv žádat o výjimku ze zákazu vycházení. "Lidé pošlou SMS s ohledem na nějakou výjimkou, kterou budou požadovat. Centrála jim odešle zprávu, která jim povolí porušit zákaz vycházení na jistou dobu, jež budou potřebovat," řekl Krajčí. SMS zprávy by kontrolovala policie, píše web tvnoviny.sk.

Nyní musí mít Slováci při opuštění domu negativní test na covid. Test je potřebný například při cestě do práce, při doprovodu dětí do školy i školky, zároveň bez něj nelze jít ani na poštu, do banky, pojišťovny, čistírny oděvů, trafiky, optiky, knihovny, servisu kol anebo do autoservisu.

Ministrův návrh by měla vláda projednat v úterý. Čeká ještě na výsledky plošného testování, které v zemi proběhlo v minulých dnech. Velké obavy v zemi panují z nových mutací viru. 

Související obsah

Ministr Krajčí také upozornil, že Slovensku hrozí od 8. února kompletní uzavření. Fungovala by jen kritická infrastruktura. Od 8. února totiž v zemi začne platit tzv. COVID AUTOMAT, obdoba českého indexu PES. Slovensko podle současných čísel spadá do nejhoršího, šestého, stupně. 

Podívejte se jaká je situace na Slovensku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz