Domácí

Vláda zrušila daň u respirátorů! Kde je koupíte nejvýhodněji? PŘEHLED

Vláda v pondělí schválila odpuštění daně z přidané hodnoty na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) má začít platit od středy. Redakce TN.cz zmapovala, jestli obchody opravdu respirátory zlevní a kolik lidé ušetří.

Od středy až do 3. dubna nebude stát účtovat u respirátorů třídy FFP2 a vyšší DPH. Dočasné zrušení daně má za cíl pomoci lidem, pro které je nákup ochranných pomůcek citelným zásahem do rozpočtu. Stát dosud inkasoval u respirátorů daň 21 procent.


I když bude odpuštěna 21procentní DPH, respirátory by měly zlevnit zhruba o 17 procent. "DPH na respirátory činí 21 procent, když to ovšem propočítáme "nazpátek", sleva vyjde zhruba na 17 procent z původní ceny. DPH je vlastně přirážka k ceně bez daně," vysvětlil předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.


Vysvětlíme to na příkladě. Pokud respirátor bez DPH stojí 100 korun, cena s DPH bude činit 121 korun (tedy o 21 % více). Pokud ovšem respirátor následně zlevní na původní cenu 100 korun, sleva bude činit zhruba 17 procent.


I tak ovšem jde o podstatné snížení konečné ceny. Například pokud si kupují balení po více kusech. "Balení pěti kusů nanorespirátorů běžně prodávaných za 329 Kč včetně 21 % DPH by se potom prodávalo za cca 272 Kč s nulovou sazbou," sdělil finanční ředitel internetového obchodu Alza Jiří Ponrt. Lidé tak na pěti kusech respirátorů ušetří necelých 60 korun.

Související obsah


Všechny redakcí oslovené obchodní a lékárenské řetězce se shodly, že respirátory budou od středy zlevňovat. Řetězec Globus, který prodává různé typy respirátorů, byl na zlevnění připraven už o den dříve. "Od středy budeme nabízet respirátory za nejnižší možnou cenu. Snížení původně mělo platit už od úterý, ovšem nemohli jsme škrtnout DPH už o den dříve," sdělila mluvčí Globusu Lutfia Volfová.


Diskont Lidl bude hlídat i nárůst poptávky. "Společnost Lidl je neustále v kontaktu s dodavatelem, abychom na případný nárůst poptávky mohli okamžitě reagovat a vyšší množství respirátorů tak neprodleně zajistit," sdělil redakci mluvčí řetězce Tomáš Myler. Zároveň bude obchod prodávat respirátor od zítřka za 10 korun za kus. Očekává se tak nákupní horečka.

Související obsah


Snížení ceny plánují obchody Tesco. "Věříme, že nižší cena respirátorů přispěje k jejich lepší dostupnosti a zvýšené ochraně zákazníků," dodal mluvčí Václav Koukolíček. Snížit cenný plánují i Kaufland a Albert. Posledně jmenovaný řetězec snížil cenu respirátorů FFP2 již minulý týden, kdy je začal prodávat zcela bez marže.

Respirátor za bezmála 20 korun si budou moci od středy koupit lidé v Penny Marketu. Sleva za jeden respirátor bude 5 korun. Co se týká lékáren, tak i řetězce jako Dr. Max a Pilulka plánují od středy změny provedené ministerstvem zohlednit v konečných cenách respirátorů.

Vláda schválila odpuštění daně z přidané hodnoty na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz