Domácí

Nové koalice berou vládnímu hnutí ANO voliče, naznačil průzkum

Podle lednového průzkumu agentury Median by ve volbách do Sněmovny zvítězilo hnutí ANO, přestože mírně oslabilo. V těsném závěsu za ním je koalice Pirátů a STAN, která by se tak stala nejsilnější koalicí. V průzkumu odpovídalo 1062 lidí starších 18 let.

Hnutí ANO zaznamenalo v lednu pokles preferencí. Podle agentury Median se tedy zdá, že druhá vlna covidu-19 měla na voličskou základnu ANO negativní vliv. Mírně ubývá podpora mezi voliči do 54 let. Hnutí ANO by přesto vyhrálo se ziskem 26,5 procenta. 

Nejsilnější koalicí je podle průzkumu koalice Pirátů a STAN s 25 procenty. Koalice má poměrně silné voličské jádro a potenciální zisk vyšší než hnutí ANO 2011. U koalice se dala očekávat podpora mezi mladými lidmi, což se potvrdilo. Více voličů si ovšem začíná získávat i z věkové skupiny 45 až 54 let.

Související obsah


Koalici stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09 nazvanou SPOLU by v lednu podpořila téměř pětina respondentů - získala by 18,5 procenta. U lidí mezi 18 a 54 lety dosahuje koalice potencionálního zisku nad 20 procent.

KSČM a ČSSD jsou v současné chvíli z hlediska preferencí nejslabšími stranami, které mají podle volebního modelu Medianu reálnou šanci proniknout do Polanecké sněmovny. Průzkum přisoudil oběma partajím shodně 7 procent. Popularita mírně vzrostla SPD, a to na 9 procent.

 

Voleb do dolní komory Parlamentu by se v lednu 2021 podle Medianu zúčastnilo 63,5 procenta dotázaných.

Piráti budou v poslaneckých volbách kandidovat s hnutím Starostové a nezávislí. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz