Domácí

Fiala: Věřím, že prezident bude akceptovat můj návrh na ministry

Předseda ODS a lídr koalice SPOLU Petr Fiala věří, že prezident Miloš Zeman bude akceptovat jeho návrhy na šéfy ministerstev. Znovu by spolu mohli mluvit už příští týden. Fiala to řekl v rozhovoru pro televizi Nova.

Fiala zatím neví, kdy by ho prezident mohl pověřit sestavením vlády, nebo ho rovnou jmenovat premiérem. Poprvé po sněmovních volbách spolu mluvili formou videokonference minulou sobotu.

"Po našem rozhovoru jsme domluvení, že by se měla uskutečnit další schůzka. Předpokládám, že by mohla být už příští týden poté, co vláda Andreje Babiše (ANO) po skončení ustavující schůze podá demisi," řekl Fiala televizi Nova.

Lídr koalice SPOLU dříve zmínil, že v ideálním případě bude Zeman chtít znát všechny adepty na ministry. "Žádná jména členů budoucí vlády nemohu potvrdit. My jsme se o nich ještě ani nebavili v rámci naší koalice. To přijde teprve v příštích dnech. A předpokládám pak, až budu jmenován předsedou vlády, tak v souladu s Ústavou předložím návrh celé vlády panu prezidentovi a věřím, že opět v souladu s Ústavou ten můj návrh bude akceptovat," uvedl Fiala.

Související obsah

Podle Fialy je právem prezidenta je diskutovat s jednotlivými kandidáty na ministry a bavit se o tom, co vláda bude dělat. "Ústava ale mluví jasně, na návrh předsedy vlády potom prezident jmenuje," řekl Fiala.

Na otázku, zda by dal na Zemanovo doporučení ohledně jednotlivých kandidátů na ministry Fiala řekl, že se snaží o to, aby v Česku vznikla nová politická kultura.

"Aby spolu klíčoví ústavní činitelé diskutovali, aby si navzájem naslouchali. Ale k tomu patří také to, že se bude důsledně respektovat Ústava. To, jak je složena vláda, je jednoznačně věcí politických stran, které tu vládu skládají, a premiéra, který předkládá návrh panu prezidentovi. Věřím, že prezident to bude respektovat," popsal svoje očekávání ohledně sestavování vlády Fiala.

Související obsah

Fialu teď čeká ještě náročnější pracovní program než doposud. Podle svých slov už nyní do značné míry v Praze žije, jeho rodina ale bydlí v Brně. "Moje rodina se do Prahy stěhovat nebude. Moje děti tam studují a moje manželka tam má práci na univerzitě. Já budu samozřejmě v Praze naplno, vždycky, když to budou pracovní povinnosti vyžadovat," dodal Fiala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz