Zahraničí

Pandemie se zhoršuje. Portugalsko očekává pomoc ze zahraničí

Pandemie koronaviru v Evropě nabírá na síle. Další země proto sahají k přísnějším opatřením. V Číně mezitím tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) pátrá po původu viru SARS-CoV-2. A také po okolnostech jeho přenosu na člověka.

Tým vědců má v pátek ve Wuchanu navštívit laboratoře, tržiště a nemocnice. Experti WHO také chtějí mluvit s prvními pacienty.

V jedenáctimilionovém velkoměstě, odkud se virus v roce 2019 začal šířit do světa, se tým "západních" odborníků těší velké pozornosti. Kromě tamních obyvatel také úřadů a médií.

Související obsah

A v Evropě se mezitím zhoršuje pandemická situace. Nejhůř na tom je Portugalsko. V zemi s deseti miliony obyvatel teď umírá s koronavirem téměř 300 lidí za den. Tedy dvakrát víc než v ČR.

"Prožíváme nejhorší období pandemie, která už trvá 11 měsíců. Máme jedny z nejhorších čísel v Evropě. Tlak na nemocnice je extrémní. Takové počty mrtvých byly před několika měsíci nepředstavitelné," řekl portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa.

Související obsah

Předseda vlády prohlásil, že země je v příšerné situaci a může jen doufat v zahraniční pomoc. Portugalsko údajně čelí následkům vánočního rozvolnění přísných opatření a navíc se potýká i s šířením více nakažlivé britské mutace viru. Země proto víc omezuje cesty do ciziny.

Restriktivní opatření zpřísňují i jiné státy. Do Bulharska, které zaznamenalo enormní příliv zahraničních turistů na hory, se od pátku nedostane nikdo bez negativního testu. Hranice téměř pro všechny cizince tento týden uzavřelo i Norsko a k podobnému kroku přistoupila rovněž Belgie. Rakousko od pondělí zavede povinné testování pendlerů na hranicích.

zv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz