Koronavirus

Policie vypla vlek na Vaňkově kopci. Přerušila protesty iniciativy Chcípl PES

Policisté ve středu udělali přítrž radovánkám, které probíhaly v areálu Vaňkův kopec blízko Ostravy. Konala se tam akce iniciativy Chcípl PES namířená proti vládním opatřením. Krátce před polednem nechala hlídka vypnout lyžařský vlek. Organizátoři obvinili policii, že i přes dohodu zadržela jednoho z nich, podle policie ale šel dobrovolně.

Iniciativa Chcípl PES ve středu krátce před šestou večer zveřejnila video, ve kterém oznámila, že i přes dohodu s policií její hlídka zadržela jednoho z organizátorů lyžování na Vaňkově kopci Jiřího Janečka. "Přišli si pro něj. Veškeré dohody, které jsme měli s policií, padly. Vyzýváme policii, aby přemýšlela nad tím, které zákroky jsou po nich požadovány, které mají a které nemají smysl. Chceme říci, že zadržování nemají smysl. Zadržování a represe nás nezastaví," zaznělo v oznámení.


Podle policie ale hlídky ten den nikoho nezadržely, pouze na chvilku zajistily jednoho z organizátorů. "Kolem půl páté až páté hodiny jsme zasahovali, prováděli jsme monitoring, zjistili jsme, že vlek byl opět v provozu, proto jsme vyzvali provozovatele k jeho zastavení. Ten výzvě vyhověl a vlek zastavil. Chtěl se dobrovolně dostavit na obvodní oddělení k podání vysvětlení. Šel dobrovolně, nejednalo se o zadržení," popsala policejní mluvčí Eva Michalíková pro TN.cz. Policie bude na kopci situaci dále monitorovat.
 

Akce iniciativy Chcípl PES namířená proti vládním opatřením začala ve středu hodinu před polednem. Zástupci iniciativy si pronajali areál Vaňkův kopec nedaleko Ostravy. Za provoz vleků tak zodpovídali oni.


Krátce po začátku na místo dorazili policisté. Vyzvali provozovatele, aby vleky hned zastavili, což odmítli. Policisté proto zajistili jednoho z organizátorů Jakuba Olberta. "Po zákonné výzvě vleky nebyly zastaveny, proto jsme zajistili jednoho člověka,“ řekla Michalíková.

Související obsah


Hlídky se nakonec s pronajímateli dohodly a organizátoři vleky zastavili. Policisté pak propustili také zajištěného Olberta. Podle mluvčí policie nejde v tomto areálu o nic neobvyklého. Muži zákona tam v minulých dnech zasahovali sedmkrát. Na Vaňkův kopec jeli pokaždé na základě hlášení, že vlek jezdí. Pokaždé se však s provozovatelem dohodli a ten vlek zastavil.


"Případy jsme zadokumentovali a vždy předali příslušným kompetentním orgánům. V současné době policisté stále monitorují situaci na Vaňkově kopci,“ uzavřela Michalíková.


Provozovatel areálu Martin Kafka se připojil i ke středečnímu protestu. Podle něj už u většiny lidí vygradovala naprostá frustrace. Vleky navíc opakovaně spouštěl poté, co areál nebyl schopen zaplatit fakturu za elektřinu.

Související obsah


"Hrozilo, že nás odpojí od elektřiny. To se nám podařilo vyřešit. Očekáváme však další faktury, které prostě nečekají,“ uzavřel Kafka.

K otevřeným horským střediskům se vyjádřil Jan Blatný:

Navzdory doporučení vlády jsou na horách davy turistů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz