Naše Česko

Na lidech se podepisuje současný stav, roste zájem o psychoterapie!

Psychologové a psychoterapeuti hlásí v posledních měsících nárůst zájmu o své služby. Na lidech se podle nich podepisuje strach z koronaviru i dopady vládních opatření. V pořadu Nastartujme Česko o tom ve čtvrtek mluvila psychoterapeutka Dominika Čechová.

Absence sociálního kontaktu, výrazná omezení v činnostech, které byly ještě před rokem běžné - to jsou hlavní důvody, proč podle psychologů lidé stále více vyhledávají jejich služby. Jenže v této době je to jako všechno ostatní o něco složitější. Během distanční terapie nemusí mít pacient pocit naprostého bezpečí a důvěry.

"Stav lidí se zhoršuje, objevuje se víc depresí, úzkostí, strachu z budoucnosti, takže dopad na psychiku je zřetelný," říká psychoterapeutka Čechová. Zájem Čechů o psychoterapii se podle ní zvýšil. Momentálně už klienty musí odmítat.

Související obsah

Často se to týká i vysokoškoláků, kteří se nedávno odstěhovali od rodičů, žijí sami a jsou single. "Momentálně sedí doma mezi čtyřmi stěnami na homeofficu a ten sociální kontakt jim hodně chybí," říká Čechová. 

"Spousta klientů odkládá terapie on-line, protože už nezvládají intenzitu on-line světa," nastiňuje psychoterapeutka problém s distanční terapií. Navíc lidé, kteří jsou doma s rodinou, o svých problémech nechtějí mluvit "do počítače", protože se bojí, že je někdo uslyší.

Související obsah

"Obávám se, že výsledky dopadu koronaviru na duševní zdraví nemůžeme teď ještě vidět... ale myslím, že hodně lidí bude zasažených i dlouhou dobu poté, co toto období skončí," strachuje se Čechová.

Podle ní ale pak přijdou i nějaká pozitiva. "Myslím, že až to skončí, budeme obezřetnější, opatrnější a budeme více dbát na hygienické návyky. Ale momentálně jsme v situaci, že je mnoho lidí, kteří mají problém ráno vstát z postele, převléct se z pyžama a jít ven," myslí si Čechová.

Související obsah

Pokud má člověk nějaké potíže a má pocit, že už to není ono, tak by měl nejdříve zkusit navštívit psychoterapeuta. "Psychoterapeut dokáže při prvním rozhovoru posoudit, jestli potřebujete odbornější přístup psychologa nebo psychiatra," radí psychoterapeutka.

To, jestli je potřeba začít navštěvovat psychoterapeuta, můžete poznat podle následujících signálů. "Tělo je bezvadný kompas. Takže většinou v oblasti žaludku nebo srdce cítíte tlak, nemůžete usnout, nechce se vám vstát, budíte se v noci a hádáte se s lidmi," vysvětluje Čechová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz