Koronavirus

Vědci vyvinuli dechový test na covid! Výsledek se dozvíte do dvou minut

Vědci vyvinuli dechový test na covid! Výsledek se dozvíte do dvou minut
Zdroj: Profimedia

Odborníci vyvinuli dechový test na diagnostiku onemocnění covid-19. V praxi ho už testují například na nádražích v Indonésii ve snaze zpomalit šíření viru. Výsledek testu by měl odhalit během pouhých dvou minut.

Dechový test s názvem GeNose vyvinuli vědci z indonéské univerzity Gadja Mada. Test podle nich dokáže detekovat metabolickou reakci mezi koronavirem a epitelovou tkání v dýchacích cestách s přesností 95 %.


V Indonésii už zahájili hromadné testování na koronavirus tímto způsobem na nádražích. "Dechový test oznámí výsledek do dvou minut, cestovat povolí pouze lidem s negativním výsledkem,“ píše portál CNA. Cestující s pozitivním výsledkem testu musejí poté podstoupit ještě PCR test.

Související obsah


Podle odborníků si lidé tento způsob testování pochvalují. "Je to jednoduchá metoda a je to lepší. Protože antigenní testy někdy mírně bolí,“ popsal cestující Mugi Hartoyo.


Podobný dechový test plánuje zavést také Nizozemsko. Tamní vědci rovněž přišli s rychlým dechovým testem. Stroj SpiroNose má však odhalit nákazu už během první minuty. "Po měsících testů je podle zdravotnických úřadu přístroj velmi spolehlivý,“ píše The New York Post.


Nizozemské úřady už objednaly zhruba 1800 těchto testů a rozmístí je po celé zemi. "Je to velmi slibná technologie, zejména díky rychlosti dosažení výsledku,“ poznamenal virolog Marc Van Ranst.

Nepříjemné PCR testy by mohly nahradit ty ze slin. Více se dozvíte v této reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz