Domácí

Měsíce po covidu pacienty stále trápí příznaky. Patří mezi ně i zapomínání

Měsíce po covidu pacienty stále trápí příznaky. Patří mezi ně i zapomínání
Zdroj: Profimedia

Postcovidový syndrom se u každého pacienta liší. Některé lidi po prodělání covidu stále trápí kašel a dušnost, u jiných mohou mít následky podobu úzkostí či dokonce zapomnětlivosti. Tento stav podle lékárníků pacienty sužuje dlouho, někdy i déle než 12 týdnů. Při samoléčbě doporučují se nejprve poradit v lékárně.

Podle České lékárnické komory (ČLnK) málokteré akutní onemocnění dokáže pacientům znepříjemnit život tak dlouho jako covid-19. "Příznaky, které přetrvávají po prodělané infekci, jsou různé. Nejčastěji pacienti s lékárníky řeší únavu, bolesti svalů, kašel, dušnost, zapomnětlivost či úzkost," uvádí prezident komory Aleš Krebs.

Postcovidový syndrom tak každého potrápí trošku jinak, trvá ale většinou dlouho. Příznaky pacienty sužují i více než 12 týdnů po prodělání covidu. Před zahájením samoléčby by se měl podle ČLnK každý pacient poradit s odborníkem, zdůrazňje Krebs.

"Z léků při postcovidovém kašli lze doporučit přípravky s obsahem tymiánu a břečťanu, v případě suchého kašle vhodná antitusika, tedy léky na tlumení kašle," doporučuje viceprezident komory Martin Kopecký.

Související obsah

"Jako pomocná léčiva při bolesti svalů a kloubů může pacient užívat hořčík v dávkách 300 mg denně, případně lze pro zklidnění předrážděného nervového systému užívat extrakt z levandule. Léčivem, které je přímo indikováno k podpůrné léčbě únavy, je například extrakt z rozchodnice růžové (Rhodiola rosea)," doplňuje.

Na poruchy paměti a koncentrace se doporučují přípravky z listů jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba).

Související obsah

Univerzální rada pro všechny pacienty ale neexistuje, vzhledem k širokému spektru zdravotních potíží, proto je důležité svůj stav a následnou samoléčbu konzultovat s lékárníkem.

"Je třeba mít na paměti, že rekonvalescence trvá týdny, není vhodné a obvykle ani možné okamžitě naskočit do plného pracovního nebo tréninkového režimu. Mezi režimová opatření, která jsou základem terapie a rekonvalescence lze doporučit mírné pohybové aktivity, jako například dechová cvičení, strečink, jógu či chůzi," radí na závěr Krebs.

Počet pacientů s post-covidovým syndromem roste. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz