Koronavirus

Vakcína AstraZeneca dorazila do ČR. Nevyžaduje zvláštní skladování

Do Česka v sobotu ráno dorazila první dodávka vakcíny proti koronaviru firmy AstraZeneca. Tu pro použití v Evropské unii schválila minulý týden Evropská komise. V první várce pro Českou republiku je 19 200 očkovacích dávek.

V následujících dnech by se v České republice mělo začít očkovat další vakcínou, která pochází od společnosti AstraZeneca. Jedná se už o třetí schválenou očkovací látku v EU. Česká republika si od firmy objednala tři miliony dávek. Tento měsíc by jich mělo dorazit okolo 130 tisíc.


První dodávka dorazila do skladu v Říčanech u Prahy v sobotu. "Jsou to zatím stovky lahviček, tisíce dávek,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Související obsah


Odborníci do oxfordské vakcíny vkládají velké naděje. Brousí si na ni zuby především praktici, kteří by chtěli začít očkovat. Výhodou je především její skladování, stačí ji uchovávat totiž v ledničce. Velkým mínusem jsou však její nežádoucí účinky. Právě kvůli nim firma musela dvakrát dočasně pozastavit výzkum.


V České republice se nyní očkuje látkami společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Podle dat ministerstva zdravotnictví lékaři do pátku naočkovali 343 269 lidí, a to od konce loňského prosince, kdy se s vakcinací začalo.


Úřady navíc sledují a zaznamenávají nežádoucí účinky očkování. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se projevily u 322 naočkovaných. Více než polovina lidí si stěžovala především na horečku, zimnici, slabost nebo reakce v místě vpichu. Více informací neleznete zde.

Vědci zkouší smíchat vakcíny proti covidu-19. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz