Domácí

Babiš a Hamáček se sešli s Piráty a STAN. Řešili návrat dětí do škol

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se v neděli sešli s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem a šéfem hnutí STAN Vítem Rakušanem. Řešili hlavně kompenzace pro lidi v karanténě a návrat dětí do škol.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se v Průhonicích v neděli večer sešli s některými členy opozice.

Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že jednání bylo konstruktivní a má z něj dobrý pocit. "V úterý se sejdeme i s ostatními lídry opozice a budeme se snažit vyřešit ten nekonečný nouzový stav," řekl Hamáček.

S Piráty a STAN v neděli ale nouzový stav prý neřešili. Tématem byl například návrat dětí do škol a kompenzace pro lidi v karanténě.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že vládě představili své nápady. Piráti by hlavně chtěli, aby vláda zavedla kompenzace pro lidi v karanténě. "Chtěli bychom jít na 90 % mzdy. Výrazně to zvedne vůli lidí jít do karantény," myslí si Bartoš. 

"Dohodli jsme se, že jednání bude pokračovat po pondělním jednání vlády," řekl Rakušan. "Překvapím vás, obsahem schůzky s premiérem a vicepremiérem nebyl nouzový stav. Řešili jsme, jak zvládat epidemii bez něj. Po 332 dnech od vyhlášení prvního lockdownu vítaná změna. Ale lepší pozdě nežli později," uvedl předseda Starostů.

Zda Piráti a STAN podpoří nouzový stav zatím podle Rakušana není jisté. Vedení komunistické strany se v pátek dohodlo, že prodloužení nouzového stavu nepodpoří. Další opatření se podle nich dají vyhlásit i bez něj. Rozhodnutí je podle předsedy strany Vojtěcha Filipa definitivní, prostor pro diskuzi už prý není.

Podle Babiše bude mít neprodloužení nouzového stavu fatální následky. "Neumím si představit, že by někdo si vzal na zodpovědnost, aby neprodloužil nouzový stav," řekl premiér.

Související obsah

Nouzový stav nyní v Česku platí do neděle 14. února. Poslanci tak příští týden budou hlasovat o jeho prodloužení, přesný termín hlasování zatím není znám. Co by se změnilo, kdyby nouzový stav nebyl prodloužen se můžete dočíst v tomto článku

Na celé vyjádření Jana Hamáčka, Víta Rakušana a Ivana Bartoše, se podívejte zde:

Kolik hlasů vláda potřebuje získat a jakou má u ostatních politických stran šanci se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz