Zahraničí

JAR pozastavila očkování AstraZeneca kvůli malé účinnosti proti mutaci

JAR pozastavila očkování AstraZeneca kvůli malé účinnosti proti mutaci
Zdroj: Profimedia

Jihoafrická republika v neděli pozastavila očkování vakcínou AstraZeneca kvůli obavám, že je málo účinná proti zdejší mutaci covidu-19. Nakoupila přitom už milión dávek, které měli od poloviny února dostávat zdravotníci.

Předběžné výsledky tamní malé klinické studie ukázaly, že AstraZeneca dává minimální ochranu proti mírnému až středně těžkému průběhu onemocnění jihoafrickou mutací koronaviru, kterou zde má více než 90 procent nakažených, informovala agentura AP.

“Vakcína AstraZeneca se zdá být účinná proti původnímu kmeni, ale ne proti této mutaci,“ uvedl ministr zdravotnictví Zweli Mkhize, který pozastavení očkování oznámil.

Související obsah

Studie, jež k tomuto kroku vedla, však zahrnovala pouze 2 000 většinou mladých a zdravých dobrovolníků. Proto chce ministr vyčkat na další vědecké zkoumání a zatím pořídit další vakcíny, které budou očkované lépe chránit. Například ta od firmy Johnson & Johnson je podle jihoafrických vědců proti mutaci účinnější.

Související obsah

Tým Oxfordské univerzity, který spolu s firmou vakcínu AstraZeneca vyvíjí, považuje studii za málo průkaznou. Zároveň oznámil, že jejich varianta vakcíny proti jihoafrické mutaci, která se už v desítkách případů potvrdila i v Británii, bude k dispozici na podzim.

Jihoafrická mutace covidu-19 je nakažlivější a objevují se důkazy, že způsobuje závažnější průběh onemocnění.

Do Čech dorazila vakcína od společnosti AstraZeneca v minulém týdnu. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz