Domácí

Další školy by mohly otevřít už brzy. Bude ale nutné testovat žáky i učitele

Na pondělním jednání vláda schválila prodloužení nouzového stavu, kývla také na tzv. izolačku, tedy příspěvek pro lidi v karanténě. Jednala rovněž o návratu dalších dětí do škol. Možným termínem je přelom února a března, bude ale nutné pravidelně testovat učitele i žáky.

Vláda na pondělní schůzi schválila návrh na prodloužení nouzového stavu v Česku o dalších 30 dní, tedy do 16. března. Vše ale ještě musejí posvětit poslanci. "Situace není dobá, máme vysoký počet nově nakažených a hospitalizovaných. Opatření, která potřebujeme, nemůžeme uplatňovat jinak než v nouzovém stavu," vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Prioritou je podle něj návrat žáků a studentů do škol, nejprve by se měly vrátit maturitní ročníky a deváté rodníky základních škol. "Ruku v ruce s tím musí jít pravidelné testování žáků i učitelů," uvedl Hamáček. "Budeme dělat vše pro to, aby tím termínem pro návrat byl přelom února a března," pokračoval.

Související obsah

"Bude to ale záviset na tom, jestli se stihne připravit projekt testování. Chci upozornit na to, že to nebude logisticky jednoduchá operace. Budeme muset testovat několik stovek tisíc dětí a studentů týdně. Bude ještě záviset na frekvenci testování. Počítáme ale s pilotními projekty a dáme prostor ředitelům, aby na to byli připraveni," dodal Hamáček. 

Podívejte se na celou tiskovou konferenci:

Spolu s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) vysvětlil, že na podzim bylo neproveditelné testovat žáky a nechat školy otevřené. K dispozici ještě nebylo dostatečné množství antigenních testů. "Pokud budeme plošně testovat, tak by mělo platit, že kdo test mít nebude, tak do školy vpuštět nebude. Ale to je jen můj osobní názor, ne ministerstva školství," vyjádřil se Hamáček.

Související obsah

Taková praxe funguje v Rakousku, doplnil jej Blatný. Pokud tamní žáci nemohou nebo nechtějí být testovaní, zůstávají na distanční výuce.

Vláda také kývla na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) o kompenzačním příspěvku pro lidi v karanténě či izolaci, tzv. izolačku. Díky ní lidé dostanou bonus ve výši až 370 korun denně (k nemocenské navíc) po dobu maximálně 10 dnů. "Toto opatření má za cíl, aby se lidé více chodili testovat a nebáli se trasovat kontakty," vysvětlila Maláčová.

Zároveň na jednání vláda schválila Hamáčkův návrh na rozšíření registru přestupků. Díky tomu bude možné při udělování trestu brát v potaz opakované porušení vládních nařízení, výše sankce tak může být vyšší. "Pokud se budou přestupky opakovat, bude se moci udělit i zákaz činnosti až na jeden rok," uvedl Hamáček.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že se změní systém kompenzací. "Kompenzační bonus navýšíme na 1000 Kč/den. Zaměstnavatelé získají na každého zaměstnance 500 Kč/den. Platné pro firmy a OSVČ, kde je pokles tržeb alespoň o 50 %," napsal na sociální síti ještě před koncem jednání.

"Současně jsme schválili program pro oblast veletrhu a kongresu. Je to poslední specializovaný program, který jsme ještě připravili. Dostanou 60 % nákladů, maximální výše podpory je 20 milionů korun. Odhadujeme, že se bude jednat o zhruba 400 organizátorů," prozradil Havlíček.

Související obsah

Další omezení pohybu vláda nakonec nediskutovala vzhledem k tomu, že není jasné, jak moc se na území ČR šíří britská varianta viru. Stále ale platí doporučení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nosit respirátory FFP2.

Poslechněte si rozhovor s ministryní Maláčovou ve Snídani s Novou:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz