Zahraničí

Vakcíny jsou málo účinné proti mutacím! Chrání ale před těžkým průběhem

Vědci po celém světě se obávají mutací koronaviru. Ukazuje se totiž, že vakcíny proti některým variantám viru mohou chránit jen minimálně. Jde například o látku firmy AstraZeneca, která vykazuje velmi špatné účinky proti jihoafrické mutaci.

Vakcínou od firmy AstraZeneca by se mělo tento týden začít očkovat i v České republice. Firma ale přináší špatné zprávy. Testy ukazují, že její vakcína ochraňuje naočkované před jihoafrickou mutací koronaviru jen minimálně.

"Při testování ukázala vakcína výrazně nižší účinnost proti jihoafrické variantě viru. Ze dvou tisíc lidí, kteří se účastnili testování vakcíny, ale nikdo kvůli viru nezemřel, ani nemusel do nemocnice," podala vyjádření firma AstraZeneca.

Související obsah

Podle mluvčího už firma AstraZeneca pracuje společně s Oxfordskou univerzitou na nové verzi vakcíny. Ta by měla být účinná proti různým variantám viru a mohla by být dokončena na podzim.

Kromě jihoafrické mutace se po celém světě šíří také nové typy koronaviru z Brazílie nebo z Velké Británie. Ukazuje se, že vakcíny nefungují stoprocentně proti žádné variantě viru. Chrání ale před těžkým průběhem nemoci.

Související obsah

Například v pečovatelském domě pro seniory v Osnabrücku na severozápadě Německa se britskou mutací nakazilo 14 seniorů. Byli naočkovaní oběma dávkami vakcíny firmy Pfizer. Průběh nemoci je však u všech mírný.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz