Domácí

Koronavirus bude mutovat dál a dál, říká virolog Hönig. Musíme rychle očkovat

Koronavirus bude mutovat dál a dál, říká virolog Hönig. Musíme rychle očkovat
Zdroj: Getty Images

Od vzniku britské varianty koronaviru upoutávají rojící se mutace pozornost vědců i laické veřejnosti. A vznikat budou dál, schopnost viru mutovat se nezastaví, vysvětluje virolog Václav Hönig. Proces ale může zpomalit díky vakcinaci. Proto je podle něj důležité co nejrychleji proočkovat populaci. To, že je vakcín hned několik, neškodí. Naopak to pomáhá efektivněji bojovat s pandemií.

Od chvíle, kdy svět zasáhla pandemie covidu-19, virus mnohokrát zmutoval. Některé nově vzniklé varianty upadly v zapomnění, jiné ale způsobily po celém světě pozdvižení. Řeč je především o britské, jihoafrické, případně brazilské mutaci, které zamíchaly karty v boji s pandemií. 

Tím to ale nekončí, mutace vznikají dál. Jedná se o proces, který nemůže skončit, dokud virus stále existuje. "Je to dáno chybami, které vznikají při kopírování genetické informace při množení virů, bakterií, či dělení buněk," vysvětlil pro TN.cz virolog z Biologického centra Akademie věd ČR Václav Hönig.

"Rozdíl je v tom, že viry se, na rozdíl od člověka nebo jiných živočichů, množí mnohem rychleji a navíc postrádají některé kontrolní mechanizmy, které by hromadění těchto chyb zabránily nebo je opravovaly. V případě koronaviru SARS-CoV-2 jsme navíc v situaci, že se jím stále může nakazit a nakazuje obrovské množství lidí," zdůrazňuje.

Související obsah

V každém člověku se tak otevírá prostor pro vznik nové mutace. Ne každá znamená bod k dobru pro virus, některé mohou jeho životaschopnost snižovat. Čím více jich ale vzniká, tím větší je šance, že mezi nimi bude i nebezpečná varianta, která je například nakažlivější či způsobuje vážnější průběh nemoci.

Mutovat navíc mohou i samotné mutace. "Například u tzv. britské varianty se objevila i jedna konkrétní významná mutace, která byla původně popsána ve variantě z Jihoafrické republiky," říká Hönig. Z obaváné britské varianty se tak může co nevidět zrodit úplně nová.

O tom, jestli mutace viru prospěje nebo ne, rozhodují podmínky, ve kterých se virus nachází. "V případě, kdy je virus v imunitně naivní populaci (malá část populace má protilátky, či je jinak ochráněna proti infekci a velká část tak může být infikována), budou úspěšné varianty, které se rychle množí a snadno šíří," vysvětluje virolog. To je příklad britské varianty.

Související obsah

"Pokud se v populaci začne objevovat větší podíl jedinců, kteří budou mít protilátky (ať již získané vakcinací, či proděláním infekce) budou vznikat a šířit se ty varianty, které se dovedou protilátkové odpovědi vyhnout," pokračuje Hönig. Tyto schopnosti částečně prokázala jihoafrická varianta, u které vědci zjistili zvýšený počet reinfekcí a sníženou účinnost vakcín. 

Pro lidstvo ale nemusí schopnost viru vyhnout se protilátkám znamenat nutně špatnou zprávu. "Tato změna může zároveň například oslabit vazbu na receptor cílové buňky a virus bude méně agresivní," říká virolog.

Jak je to s očkováním?

V poslední době se objevují zprávy, že doposud schválené vakcíny jsou v případě některých mutací méně účinné. Například v Jižní Africe pozastavili očkování vakcínou AstraZeneca, protože proti tamní variantě chrání jen velmi omezeně.

Související obsah

Nabízí se tak otázka, zda není výhodnější s očkováním počkat, až farmaceutické společnosti vyvinou "silnější" vakcíny, které budou vysoce účinné i proti mutacím koronaviru. Václav Hönig čekání nedoporučuje.

Snížení rychlosti šíření viru v populaci totiž bude mít za následek i snížení rychlosti vzniku nebezpečných variant. "Z mého pohledu je tedy co nejrychlejší proočkování populace navíc různými vakcínami, které jsou zaměřené na různé konkrétní cíle, jedinou cestou, jak šíření viru (a s tím ruku v ruce i vznik a šíření jeho variant) efektivně zpomalit," radí virolog.

Václav Hönig působí v Parazitologickém ústavu spadajícím pod Biologické centrum Akademie věd ČR. Zabývá se především zoonotickými nákazami, tedy nemocemi zvířat přenosnými na lidi, a infekčními onemocněními přenášenými vektory.

Česko zvažuje nákup ruské vakcíny Sputnik V. Více informací zjistíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz