Domácí

Dva regiony ČR mohou mít přísnější opatření! Totální lockdown prý nehrozí

Ve středu dopoledne se opět sešel Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) vedený ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Ten po jednání prozradil, že vláda bude ve čtvrtek jednat o cílených opatřeních pro část Česka - ta se mohou týkat tří okresů ve dvou krajích. Pokud jde o návrat a testování maturantů, preferuje ÚKŠ antigenní testy před PCR metodou.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (KOA) TV Nova ve středu odpoledne řekl, že se kraj chystá na uzavření okresů Cheb a Sokolov. Pokud ho tedy vláda schválí. Důkladnější mají být podle něj například kontroly nošení roušek.

"Včera (v úterý) mě kontaktovala hlavní hygienička s tím, že naše nejpostiženější okresy Sokolov a Cheb jsou masivně zasažené šířením covidu. Nyní se připravuje krizové opatření, například i případné omezení mobility v rámci těchto okresů," popsal Kulhánek s tím, že pokud vláda mimořádné restrikce schválí, bude kraj k jejich vymáhání potřebovat pomoc "shora," s vlastními lidmi si prý nevystačí. I pokud se tu pohyb omezí, lidé podle něj stále budou moct dál jezdit třeba do práce nebo k lékaři.

Poslechněte si, co hejtman Kulhánek řekl: 


V Královéhradeckém kraji se má mimořádné zpřísnění týkat okresu Trutnov, kde nyní dokončené rozbory vzorků odebraných už na začátku ledna ukázaly 60procentní výskyt nakažlivější britské mutace viru. 

Nemocnice jsou v zoufalé situaci a nemůžou přijímat nové pacienty:

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) na dotaz TV Nova uvedl, že "hermetické uzavření okresu Trutnov na stole není." Jde prý o omezení mobility - návrh počítá s tím, že lidé, kteří tam nebydlí či nepracují, tam nebudou vpuštěni. "Jakákoli opatření ale musejí být odůvodnitelná a efektivní, ale nemyslím si, že by to v tuto chvíli bylo možné jednoduše nastavit," zamyslel se Červíček. Také se pozastavil nad tím, že rozbory zmíněných vzorků jsou hotové až po měsíci.

Takhle mluví hejtman Červíček:

Ve všech třech zmíněných okresech je epidemická situace dlouhodobě velmi špatná, drží se na špici regionů, kde je nejvíc nakažených na 100 tisíc obyvatel. 

Související obsah

"Situace není dobrá, úterní nárůst je alarmující, může být daný i šířením britské mutace viru. V některých krajích už jsou problémy s kapacitou lůžek, ve čtvrtek proto chceme na vládě řešit cílená opatření," řekl po jednání ÚKŠ Hamáček. Jaké zvláštní restrikce by se mohly (částí) Královéhradeckého či Karlovarského kraje týkat, upřesnit nechtěl. Ale prý se rozhodně nechystá hermetické (neprodyšné) uzavření částí republiky.

Uvedl, že pokud jde o návrat maturantů a následně i dalších studentů do škol, bere vše jako prioritu. "Z Evropy máme děti doma nejdéle. Rozhodli jsme se co nejvíc inspirovat rakouským modelem, šli bychom tedy cestou antigenního samotestování žáků. Ideální by bylo využití stejné testy, které používá právě Rakousko," vysvětlil.

Sehnání dostatečného množství testů označil Hamáček za největší problém. Chce, aby byla školní testovací strategie hotová co nejdřív, aby ji v pondělí mohla schválit vláda a byly tak dva týdny na přípravu. Česko by se prý při shánění testů mohlo připojit k rakouským objednávkám.

Zároveň zdůraznil, že je klíčové prodloužit nouzový stav. Shánět pro něj hlasy chce Hamáček do poslední chvíle. Zatím platí do neděle, Sněmovna o něm má znovu hlasovat ve čtvrtek.

Související obsah

Hamáček už na začátku týdne avizoval, že krizový štáb bude rozpracovávat právě podmínky, za nichž by se do lavic mohli od začátku března vrátit maturanti.

Předběžný manuál vypracovaný ministerstvem školství počítá s tím, že studenti posledních ročníků středních škol budou moct absolvovat prezenční výuku za předpokladu, že se budou pravidelně a povinně testovat PCR testy. Vzorky by si přitom měli odebírat sami žáci bez pomoci zdravotníků. Povinné testování se má týkat i učitelů a dalšího školského personálu.

Hamáček se v pondělí nechal slyšet, že systém je potřeba doladit a zajistit také nákup a distribuci testů. Upozornil, že testování ve školách bude logisticky velmi náročné a že by ÚKŠ by měl řešit také to, jak do "operace" zapojit integrovaný záchranný systém a kraje.

Jak by mělo "školní" testování vypadat, zjistíte v úterní reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz