Domácí

Britská mutace masivně zasáhla v ČR první okresy. Má ji třetina testovaných

Britská mutace masivně zasáhla v ČR první okresy. Má ji třetina testovaných
Zdroj: TV Nova

Obávaná britská mutace koronaviru se šíří Českem. Testy ji prokázaly ve vzorcích z Trutnovska, Náchodska a Prahy. Nový typ nákazy se dle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) objevil ve zhruba 30 % odebraných vzorků.

Na Trutnovsku se britská varianta viru objevila už na začátku ledna ve více než 60 % odebraných vzorků, na Náchodsku to bylo 45 %. V Praze se zmutovaný virus dle informací SZÚ objevil pouze v desetině zkoumaných vzorků.

Na možný průnik britské mutace koronaviru z Německa do Královéhradeckého kraje upozornil dle vyjádření SZÚ ministerstvo zdravotnictví a hygieniky evropský Systém včasného varování a reakce na přenosné nemoci (EWRS). Státní zdravotní ústav na varování zareagoval také kvůli rychlému šíření nemoci na Trutnovsku a obrovskému vytížení tamní nemocnice.

Máte nebo jste prodělali britskou mutaci koronaviru? Ozvěte se nám na náš e-mail zpravy@nova.cz!

Související obsah

Nový typ nákazy se následně objevil ve vzorcích z Trutnovska a Náchodska. Britskou verzi koronaviru ale testy prokázaly také ve vzorcích z laboratoře Pronatal v Praze. Podle celkové analýzy vzorků z těchto tří oblastí se zmutovaným virem nakazila zhruba třetina testovaných. SZÚ celkem prověřil více než 90 vzorků.

Mapa zachycuje nová epicentra britské varianty koronaviru:

Zdroj: TN.cz

"Incidence britské varianty v Praze byla nižší než 10 %. Na Náchodsku lze pozorovat vyrovnaný poměr, cca 45 %, zastoupení obou variant, naopak na Trutnovsku jasně dominuje britská varianta," informuje Státní zdravotní ústav ve své zprávě.

Související obsah

Jednotlivé varianty viru se dle odborníků v Česku šíří nerovnoměrně. Nový typ koronaviru je dle odborníků až o 70 procent nakažlivější než běžná varianta a také smrtelnější. K tomu, abyste se nakazili, navíc stačí i kratší čas než dřívě uváděných 15 minut. Britská mutace má také jiné příznaky než původní virus.

Nová varianta nákazy se objevila také v nemocnici ve Slaném na Kladensku a téměř ochromila provoz jihlavského magistrátu. Nakazilo se tam více než deset úředníků a desítky dalších skončily v karanténě. Některá oddělení musel magistrát úplně zavřít.

Britská mutace koronaviru dokázala téměř ochromit nemocnici ve Slaném na Kladensku:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz