Děti

Rakouské děti se testují samy. Podívejte se, jak by to mohlo vypadat i u nás

Čeští studenti stále přesně netuší, kdy by se mohli vrátit do škol. Hovoří se o začátku března, je to ale podmíněno pravidelným testováním. Rakousko k podobnému kroku již přistoupilo, děti si dělají testy samy, ministerstvo školství k tomu vydalo přehledné instruktážní video.

Velká většina dětí se v Česku učí z domova, do škol chodí jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřené jsou také mateřské školy. Hovoří se o tom, že zejména problematická může být příprava na přijímací zkoušky a maturitu, zatím ale stále není jasné, jestli se děti do škol před tím dostanou.

Zástupci vlády hovoří o tom, že by se děti mohly vrátit do škol už začátkem března, muselo by se ale pravidelně testovat. Přesnou podobu, jak by to mělo fungovat, ale ještě musí schválit vláda, panují tak stále nejasnosti.

O návratu dětí do škol mluvil i ministr vnitra Jan Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu. Podle něj je návrat maturantů a dalších studentů do škol priorita.

Související obsah

"Z Evropy máme děti doma nejdéle. Rozhodli jsme se co nejvíc inspirovat rakouským modelem, šli bychom tedy cestou antigenního samotestování žáků. Ideální by bylo využít stejné testy, které používá právě Rakousko," vysvětlil.

Tam děti používají speciální testy, které nejsou tak nepříjemné, stěr se neprovádí tak hluboko a studenti to zvládnou úplně sami. Rakouské ministerstvo školství připravilo instruktážní video, jak takové testování vypadá. Výsledky jsou známé už do 15 minut.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nová německá vláda chce vytvořit Spojené státy evropské

Přeměna Evropské unie na federální Spojené státy evropské bude jednou z priorit nastupující německé vlády Olafa Scholze, upozornil list The Telegraph. O změnu smluv o Unii se má zasazovat budoucí ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Reformu EU má kabinet v koaliční smlouvě a podporují ji všechny tři zúčastněné strany, tedy SPD, FDP i Zelení.

Krátká zpráva

Na Táborsku spadl na koleje strom

Provoz na trati v koridoru do Českých Budějovic je přerušen. Mezi Střezimíří a Sudoměřicemi u Tábora spadl na koleje strom. Místo vlaků jezdí na místě náhradní autobusová doprava. Omezení bude trvat celé dopoledne, oznámila Pražská integrovaná doprava na twitteru.

Píše se na Deník.cz