Koronavirus

Konec "špejlí" v nose! Detektor odhalí covid z dechu do několika minut

Konec "špejlí" v nose! Detektor odhalí covid z dechu do několika minut

Polská společnost ML System vyvinula detektor, který dokáže odhalit koronavirus z dechu. Funguje na stejném principu jako alkohol tester. Mohl by tak znamenat konec nepříjemného testování. Člověk se navíc výsledek dozví do pěti minut.

Vyvinutí nového typu testu považuje za velký úspěch především polský prezident Andrzej Duda, který firmu ve čtvrtek sám navštívil. "Dámy a pánové, toto je zařízení, které detekuje covid-19 z dechu i z různých jiných látek za méně než 10 sekund,“ uvedl Duda.

Vynález je o to zajímavější, jelikož firma je obvykle výrobcem a distributorem fotovoltaických panelů. Prezident Duda vyjádřil naději, že zařízení předejde šíření koronaviru a zachrání mnoho lidských životů. Zároveň ale i usnadní život lidem po celém světě, informuje server Polandin.

Související obsah

Duda otestoval přístroj sám na sobě a vysvětlil, že zařízení funguje jako policejní alkohol tester. "Fouknete do jednoho z otvorů a po několika sekundách se na obrazovce zobrazí výsledek - pozitivní nebo negativní," uvedl.

Dechový test s názvem GeNose před nedávnem vyvinuli  také vědci z indonéské univerzity Gadja Mada. Test podle nich dokáže detekovat metabolickou reakci mezi koronavirem a epitelovou tkání v dýchacích cestách s přesností 95 %. V Indonésii už zahájili hromadné testování na koronavirus tímto způsobem třeba na nádražích.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz