Domácí

Britská mutace koronaviru se šíří extrémně rychle. Zasáhla další kraj

Britská mutace koronaviru se šíří extrémně rychle. Zasáhla další kraj
Zdroj: TV Nova

Obávanou britskou variantu koronaviru odhalily testy i v pozitivních vzorcích z Libereckého kraje. Redakci TN.cz to potvrdil mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Právě v jejích laboratořích se vzorky testovaly. Nakažlivější a více smrtící variantu nebezpečného viru testy odhalily také v Karlovarském a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Odborníci předpokládají, že se bude masivně šířit dál.

Na Liberecku vybrané vzorky pozitivních testů na covid testovaly laboratoře tamní krajské nemocnice. U naprosté většině z nich se potvrdila britská varianta viru. "My jsme vybrali náhodný vzorek, protože tuhle metodu teprve zavádíme. Z toho náhodného vzorku 88 pozitivních PCR testů se u 64 potvrdila britská mutace," popsal TN.cz mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Hygienická či bezpečnostní opatření se ale prý kvůli tomu nijak nemění. "Léčba, používání ochranných osobních pomůcek a všechno ostatní je stejně standardně přísné a důsledné, aby se předešlo šíření," vysvětlil mluvčí.

Související obsah

Jestli se některé části Libereckého kraje budou uzavírat, jako je tomu v případě Chebu, Sokolova a Trutnova, podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové zatím není jisté. Rozhodnutí dle jejích slov záleží na aktuální epidemiologické situaci a závěrech expertní epidemiologické skupiny.

"Rozhodnutí následně učiní vláda. V aktuálně uzavřených okresech je nejvyšší počet nových případů. Nemocnice v těchto okresech mají vyčerpané kapacity pro covidové i necovidové pacienty a musí je převážet do méně postižených regionů," shrnula situaci Peterová.

Související obsah

Na případné uzavření může mít dle mluvčí vliv také britská mutace koronaviru. Může totiž výrazně ovlivnit rychlost šíření nákazy.

Britská mutace koronaviru je dle odborníků mnohem nakažlivější než běžná "česká" varianta a je i více smrtelná. Podle informací Krajské hygienické stanice se nebezpečná mutace objevila také v Karlovarském kraji.

Související obsah

Celkem evidují 34 potvrzených případů, přičemž 23 z nich se potvrdilo na Chebsku. Dalších deset případů se objevilo v okrese Sokolov a jeden v Karlových Varech.

  

V okresech Trutnov, Cheb a Sokolov platí přísná opatření omezující pohyb lidí. Policie hlídá všechny příjezdové cesty a provádí namátkové kontroly.

Kvůli šíření covidu-19 se uzavře hned několik okresů. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz