Domácí

ŽIVĚ: Blatný hodnotí vývoj epidemie. Na JIP je nejvíc lidí od 3. listopadu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) svolal na středu pravidelnou tiskovou konferenci, na níž zhodnotil aktuální vývoj epidemie v Česku. Situace podle ministra není dobrá a nemocnice se musí připravit na prioritizaci pacientů. Podle ministra navíc hrozí i dalším okresům zavření, nemoc se totiž rychle šíří.

Blatný na úvod zhodnotil situaci v Česku. V posledních týdnech dochází hlavně v Čechách k rychlému šíření viru. Zasaženy už nejsou jen Karlovarský a Královéhradecký kraj. V následujících dvou až třech týdnech může být podle Blatného zasažena celá republika.

"Není vyloučeno, že v blízké době bude hrozit uzavření i dalším regionům," řekl ministr. Nyní jsou uzavřeny okresy Cheb, Trutnov a Sokolov. Ve hře bylo podle Blatného tento týden i uzavření okresu v Plzeňském kraji. Nejhůře je na tom okres Tachov. 

V uzavřených okresech podle Blatného nenastanou žádné změny. Neotevřou se obchody ani školy. Zavřené zůstanou, dokud se neotevřou okresy.

Ministr představil také plán pro další zhoršování situace. V krajním případě může dojít i k prioritizaci pacientů. "Připravujeme nemocnice na zahájení fungování systému nedostatku vzácných zdrojů ve smyslu prioritizace pacientů jako například u hromadných neštěstí," řekl ministr.

Související obsah

Podle Blatného není čas na rozvolňování. Otevření obchodů ale bere jako akt občanské zodpovědnosti. "Bude to na nás všech," sdělil. Každý by měl podle ministra převzít svůj díl zodpovědnosti za otevřené obchody.

Že se situace nevyvíjí dobře přiznal i premiér Andrej Babiš (ANO). Více se dozvíte v tomto článku. V úterý bylo na JIP hospitalizováno 1196 lidí s covidem-19. Více bylo pouze 3. listopadu, kdy bylo na JIP 1200 covid pozitivních. 

Podle epidemiologa Romana Prymuly rozvolňování nepřichází v úvahu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz