Zahraničí

Etna se opět rozbouřila, chrlí lávu a kvůli dýmu museli uzavřít letiště

Nejaktivnější evropská sopka Etna na italské Sicílii se v úterý opět rozbouřila. Chrlí lávu a kvůli hustému dýmu stoupajícímu do kilometrové výšky museli uzavřít letiště v Katánii. Obyvatelům zatím nebezpečí nehrozí.

Etna vysoká přes tři tisíce metrů patří mezi 16 nejnebezpečnějších sopek světa a její aktivita prakticky neustává. Vrchol doutná bez přestání, čas od času se však rozbouří. Jako v úterý odpoledne, kdy se z ní začala valit láva a stoupat hustý dým do výše kilometru. Kromě uzavřeného letiště jsou úřady v klidu, informují italská média.

Sopka leží v hustě obydlené oblasti, a proto zde mají propracovaný systém varování. Záchranáři dokáží kupříkladu výbušninami usměrnit proud lávy a vytvořit pro něj nová koryta tak, aby tekl mimo nejbližší obce. Vyhodnocuje se i spad sopečného popela, takže i před ním jsou obyvatelé varování.

Etna není žádná malá hora. Její základna měří 38 krát 47 kilometrů a má čtyři hlavní vrcholy. Největším nebezpečím jsou erupce z menších kráterů na úbočích, neboť ty jsou blíže civilizaci.

Erupce Etny jsou popsány už od starověku. V tomto století jich byla těch silných zhruba desítka. Při jedné z nich dolétlo sopečné mračno až do Libye, při dalším se láva zastavila tři kilometry od nejbližší vesnice.

Související obsah

Nebezpečí je vykoupeno úrodnou sopečnou půdou vhodnou k pěstování vinné révy i ovoce. A především příjmy z turistiky, ročně se na ní přijede podívat přes milión lidí, navštěvovanější sopky jsou jen na Havaji.

Etna je zapsána na seznam přírodních památek UNESCO.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz