V4

V Krakově se sešli premiéři zemí V4. Probrali vakcíny, očkování i Rusko

Jednání V4 se neslo ve slavnostním duchu. V pondělí totiž uplynulo 30 let od založení Visegrádské skupiny. Premiéři Morawiecki, Orbán, Babiš a Matovič podepsali slavností deklaraci a zhodnotili 30letou spolupráci. Diskutovali o opatřeních proti pandemii, vakcínách a postupu Evropské unie v oblasti očkování. Dalšími tématy byly migrace, vztahy s Ruskem, situace v Bělorusku či digitální spolupráce. Setkání se zúčastnili také představitelé Evropské unie.

Ve středu, přesně týden ode dne, kdy se v Polsku sešli prezidenti zemí V4, je následovali premiéři. Důvodem jsou nejen problémy kolem pandemie, ale i 30. narozeniny Visegrádské skupiny.

"V4 je důkazem sjednocení a společných ambicí a úspěchu v rámci Evropy. Naše těžká poválečná historie nám dala sílu a další příležitosti. To bylo velmi důležité. A během posledních pěti let jsme ještě silnější než kdy dřív," prohlásil polský předseda vlády Mateusz Morawiecki.

Zatímco prezidenti se minulý týden sešli na poloostrově Hel u Baltského moře, polský předseda vlády své hosty uvítal na historickém hradu Wavel v centru Krakova. A protože šlo o summit výroční, pozvání přijal i významný host. Přímo k jednacímu stolu s premiéry zasedl předseda Evropské rady Charles Michel.

Související obsah

"Jedná se o kritický okamžik pro Evropu, protože covid-19 je zásadní výzva, a my musíme jednat společně. Je důležité, abychom chránili naše občany a abychom uspěli na ekonomické a sociální úrovni," řekl Michel.

Hlavními tématy jednání bylo očkování a nákup vakcín. Prostor byl i pro bilancování dosavadního působení skupiny.

"Vedou se diskuze, jaká má V4 být. Jestli má být troublemakerem, nebo má mít vždy jiné postoje. Ne. Naším úkolem je hledat společná řešení. Bavit se o nich a potom ty postoje zastupovat na půdě EU," tvrdí předseda slovenské vlády Igor Matovič.

Související obsah

"Už vícero let máme skvělé vztahy a fungujeme velice dobře. V4 není politický blok, ale ekonomický blok," míní český premiér Andrej Babiš (ANO).V odpoledních hodinách se premiéři ještě podpisem zavázali ke spolupráci v digitálním a herním průmyslu.

kvo, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz