Zahraničí

Babiš odletěl na jednání V4 do Polska, tématem bude i migrace

V polských Katovicích se ve středu uskuteční summit předsedů vlád zemí Visegrádské skupiny, který symbolicky ukončí polské předsednictví v alianci. Lídři V4 mají jednat mimo jiné i o úpravách Schengenského sytému, který má lidem zajišťovat volný pohyb po Evropské unii. Do Polska odletěl také premiér Andrej Babiš (ANO).

Vládní letadlo odstartovalo z letiště v pražských Kbelích krátce před jedenáctou hodinou dopoledne. S předsedy vlád Slovenska, Polska a Maďarska se premiér Babiš setká v Mezinárodním kongresovém centru v polských Katovicích po poledni.


Předprázdninová schůzka lídrů zemí Visegrádské čtyřky má zhodnotit uplynulý rok s polským předsednictvím. V Katovicích budou premiéři mluvit také o budoucí spolupráci.

Související obsah

Na stole jsou témata jako migrační a azylová politika, kterou Evropská rada projednávala koncem minulého týdne. Řešit se bude také koordinace postupu proti pandemii koronaviru nebo plánované reformy v oblasti klimatu a Schengenského systému.

Společné plány do budoucna by lídři V4 měli oznámit na tiskové konferenci, která začne po 15. hodině odpoledne. Krátce poté premiér Andrej Babiš odletí zpátky do Prahy.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz