Zahraničí

Nová mutace koronaviru umí obelstít PCR testy, zjistili finští vědci

Nová mutace koronaviru umí obelstít PCR testy, zjistili finští vědci
Zdroj: Getty Images

Vědci ze Skandinávie hlásí další, dosud neznámou mutaci koronaviru. Takzvaná finská varianta má podle odborníků jednu velmi zákeřnou vlastnost - dokáže obelstít minimálně jeden z PCR testů doporučovaných Světovou zdravotnickou organizací. Nedá se tedy vyloučit, že se šíří nepozorovaně.

Objev učinila společnost Vita Laboratories sídlící v Helsinkách. Podle firmy je nepravděpodobné, že by mutace vznikla přímo ve Finsku, protože v zemi se od začátku pandemie nakazilo relativně málo lidí - necelých 52 tisíc, mrtvých je něco málo přes 700. Ale vědci nový kmen "vyhmátli" právě v severské zemi.

Varianta viru označovaná jako Fin-796H se liší od jihoafrického a britského kmene, uvedly Vita Laboratories v prohlášení, z něhož cituje britský Evening Standard.

Související obsah

Laboratoř dosud neznámou mutaci viru objevila ve spolupráci s biotechnologickým institutem helsinské univerzity ve vzorku odebraném v jižním Finsku.

"Mutace obsažené v této variantě ztěžují její detekci minimálně u jednoho typu PCR testu doporučovaného Světovou zdravotnickou organizací (WHO). To může mít zásadní dopad na zjišťování rozsahu nákazy," uvádějí finští experti.

Podle virologa z univerzity v Turku Ilkky Julkunena zatím není jasné, zda se tato nová varianta koronaviru snáz přenáší, nebo zda dokáže obcházet imunitu - ať už přirozenou, nebo tu získanou očkováním.

Související obsah

O jiném a dosud neznámém kmenu koronaviru informovali tenhle týden i britští vědci. Variantu spojují s cestami do africké Nigérie a vše nasvědčuje tomu, že tato mutace umí alespoň částečně obejít protilátky. Může být také nakažlivější.

Situaci v nemocnicích v Česku zhoršuje britská mutace koronaviru. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz