Domácí

Stát nabízí firmám příspěvky na testy. Ty váhají, bojí se zastavení výroby

Stát chce přispívat firmám na testování zaměstnanců. Některé už teď náklady na testy hradí, nebo využívají možnosti bezplatného testování jednou za 3 dny. Ne všechny společnosti však o testování stojí. Případná pozitivita několika zaměstnanců by je mohla stát i týdny výpadku výroby.

Odlehčení odběrovým místům, potlačení epidemie a pro firmy nižší nemocnost zaměstnanců - to jsou hlavní benefity pravidelného testování ve firmách. Menší podniky ale na testování nemají kapacitu ani peníze.

Například pan Chmelík má malou firmu v Liberci o 34 zaměstnancích, rád by začal s testováním, ale zatím neví jak. "Museli bychom to řešit externě s externím lékařem a to samozřejmě něco stojí. Ve chvíli, kdy bychom chtěli testovat, tak bychom museli znát metodiku, to by nám musel někdo poradit. V současné době nám pojišťovna zaplatí ty testy, ale už nezaplatí toho doktora," popsal Zdeněk Chmelík.

Související obsah

"U nás ve firmě je 25 zaměstnanců. Lékaře, který dělá vstupní prohlídky, máme, ale je pro nás nemožné si ho najmout, aby  testoval," vyjádřil se pro TV Nova majitel firmy Elektrospoj Václav Mládek.

Oslovené firmy si testy samy koupily a platí si i zdravotníky. Některé podniky posílají své zaměstnance na antigenní testování do nemocnic, zdravotní pojišťovna je proplácí každé tři dny.

Související obsah

"Já souhlasím s tím, že to testování přes zdravotníky je pro firmy komplikované. Navíc je to i otázka logistiky. Pokud budeme mít žvýkací a kloktací testy, v tu chvíli mohou firmy nakupovat a my jsme připraveni jim dát motivační režim, abychom jim to zase nekomplikovali administrativně," řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

"Zatím jsme o tom hovořili s ministrem Havlíčkem a konkrétní detaily vám neřeknu, protože je to potřeba připravit," shrnul šéf zdravotnického resortu Jan Blatný (za ANO).

Související obsah

"My u nás nabízíme antigenní testy našim zaměstnancům zdarma. To znamená, že veškeré náklad hradí firma," vyjádřil se pro TV Nova mluvčí Škoda Auto Tomáš Kotera.

"Od pondělí 22. února plánujeme v Rohlíku testovat naše zaměstnance ať už v administrativě, nebo v provozu, antigenními testy. Předpokládáme, že to náš provoz neohrozí, spíše naopak pomůže," řekla mluvčí Rohlíku.cz Zdeňka Svoboda.

Související obsah

V OKD se dle mluvčí Nadi Chattové testování prý osvědčilo a pomáhá zamezit případnému nekontrolovatelnému šíření nákazy. V menších firmách totiž hrozí, že jakmile do karantény půjde jeden člověk, může s ním jít celá směna. To by pro některé mohlo být likvidační.

"Pozitivní vliv toho testování by měl být v tom, že umožní návrat u velké části pracující populace do pracovního procesu. Negativum je, že v menších firmách, kde nemohou být zaměstnanci odděleni, by to mohlo znamenat uzavření provozu na nějakou dobu," shrnul ekonom Petr Pelc.

Související obsah

Právě masivní testování, tedy odhalování nakažených, je jedním z pilířů boje proti koronaviru. Podle odborníků je potřeba až čtvrt milionu testů denně. Teď to není ani třetina a právě to by mohly testy ve firmách změnit.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz