Domácí

Čechů, kteří opakovaně chytili covid, rychle přibývá. Častěji jde o ženy

Čechů, kteří opakovaně chytili covid, rychle přibývá. Častěji jde o ženy
Zdroj: Getty Images

Odborníci ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku evidují více než 150 případů, kdy se lidé nakazili covidem-19 více než jednou. Takzvané reinfekce se výrazně častěji týkají žen. Další "podezřelé" případy experti prověřují.

"Z průběžné analýzy dat vyplývá, že máme v ČR nyní s jistotou evidováno celkem 158 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covid-19. To je zhruba o stovku více než před měsícem. Více případů reinfekcí je u žen," uvedla v pátek mluvčí SZÚ Klára Doláková.

Jako reinfekci odborníci berou potvrzené opakované nakažení covidem-19 s příznaky, kdy mezi oběma průběhy onemocnění uběhlo minimálně 90 dní. Zmíněných 158 případů je za období od loňského března do konce ledna 2021. U mužů je reinfekcí hlášených 56, u žen 102.

"Věkové rozpětí u pacientů, kteří prodělali reinfekci covidem-19, je od jednoho roku až po 94 let, medián 44 let. Interval mezi první a druhou epizodou onemocnění byl v rozmezí 92 až 320 dní,“ upřesnil Marek Malý, vedoucí Oddělení biostatistiky SZÚ.

Související obsah

Vědci nyní ověřují dalších 57 případů, u nichž mají na reinfekci se symptomy podezření. "Kromě tohoto počtu bylo identifikováno ještě 363 případů možných reinfekcí covidem-19, u nichž však minimálně jedna z epizod onemocnění proběhla bezpříznakově," doplnila Doláková.

Protože se prokazatelně objevují lidé, kteří se covidem nakazili opakovaně, a protože není jasné, jak dlouho si imunita dokáže s virem poradit, experti nadále doporučují, aby vakcínu proti nemoci dostali i ti, kteří už ji prodělali.

"Covid-19 se s velkou pravděpodobností již stal součástí našeho života a je třeba si zvyknout na to, že virus SARS-CoV-2 bude v lidské populaci trvale přítomen, a musíme se s ním naučit žít. Podobně jako s jinými hromadně se vyskytujícími respiračními onemocněními," uzavřel vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz