Domácí

Darované linky na výrobu respirátorů dorazily z Tchaj-wanu do Česka

Tři z pěti linek na výrobu respirátorů, které nám daroval Tchaj-wan, jsou v Česku. Dar domluvil během své podzimní návštěvy na Tchaj-wanu předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS). Denně by jedna linka měla vyrobit asi 30 tisíc respirátorů.

Když se na Tchaj-wanu v listopadu dohodlo, že pět výrobních linek zamíří do České republiky, asi nikdo nečekal, že to bude trvat tak dlouho."Výrobce chtěl, aby došlo k proškolení pracovníků z Česka na Tchaj-wanu, a tomu český stát nebyl schopen vyhovět. Zatímco v okamžiku, kdy se obrátil na české soukromé subjekty, ty byly schopny na Tchaj-wan své zaměstnance poslat," vysvětlil předseda Senátu Vystrčil.

Zatím tu nejsou všechny. Dvě už alespoň zkušebně respirátory vyrábějí v pražských Kunraticích. "Další dvě linky jsou aktuálně na cestě. Na hale by měly být nainstalovány 25. února," řekl ředitel společnosti Good mask Martin Ladyr.

Související obsah

Pátá linka se začne sestavovat ve Zlíně. Tato linka na výrobu respirátorů se skládá ze čtyř částí a zkušební výroba by na ní mohla začít v příštím týdnu. Jde v podstatě o stojany na textilní materiály. Respirátor se skládá z několika vrstev a z jednotlivých stojanů se textilie odvíjí.

Zlínská firma už respirátory vyrábí na jiných strojích. Tento je prý ale mnohem modernější, odhadem měsíčně vyrobí až milion kusů. "Budou to nanorespirátory. Ještě nevíme, jaká bude ta produkční kapacita, ale určitě 5 procent chceme darovat lékařům v první linii," plánuje manažer společnosti Spur David Pospíšil.

Související obsah

"Délka té linky je kolem devíti metrů, pracuje na ní jeden člověk. Za linkou následuje kontrola a balení," popsal vedoucí výroby Spuru David Klobáska.

Loňská návštěva senátní delegace na Tchaj-wanu rozlítila Čínu. Ta totiž ostrovní stát považuje za svoji provincii. Vůči cestě na Tchaj-wan měl výhrady i prezident Zeman. Na adresu předsedy Senátu prohlásil, že to byla "klukovská provokace".

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz