Domácí

Ústavní soud zrušil část vládních opatření pro maloobchody a služby

Ústavní soud (ÚS) zrušil část protiepidemických opatření, která se týkají maloobchodu a služeb. Vláda podle ÚS opatření dostatečně neodůvodnila. Návrh podala skupina senátorů už loni v listopadu. Opatření sice už nejsou platná, ale nález může mít význam pro schvalování dalších podobných opatření.

Ústavní soud zrušil část usnesení vlády, která omezují fungování maloobchodů a služeb. Podle něj nebyla opatření dostatečně odůvodněna. Návrh podala skupina 63 senátorů loni v listopadu, podle kterých tento zákaz nepřiměřeně a iracionálně zasahoval do základního práva svobodně podnikat. Nález soudu může mít vliv i na další podobná opatření, která nyní platí.

Související obsah

Podle ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka šlo především o budoucí nařízení, která musí být řádně zdůvodněna. "Primárně šlo o vydávání krizových opatření do budoucna, vláda nemůže zasahovat do práv obyvatel bez důvodu,“ řekl na tiskové konferenci ústavní soudce Šimíček.

Ústavní soud je podle soudce povinen chránit základní práva a svobody každého občana a vláda nemá právo je libovolně omezovat bez řádného odůvodnění. Vláda podle něj měla dostatek času k odůvodnění zavedených opatření. K otevření maloobchodů a služeb ale ani tak nedojde.

Související obsah

 

Podle soudu musí být každé krizové opatření založené na odborných podkladech a musí zohledňovat celkový kontext a dopady opatření i do dalších oblastí společenského života, a to v krátkodobém i dlouhodobém hledisku. Vláda tak podle ÚS v přijímání opatření nevysvětlila, proč přikročila k zákazu některých provozoven a proč jiné mají výjimku. 

K rozhodnutí ÚS se vyjádřila už také řada opozičních poslanců. "Po odůvodněných a daty podložených opatřeních voláme téměř rok. Byl to i jeden z důvodů, proč jsme nepodporovali nekonečné prodlužování nouzového stavu. Vláda si prostě nemůže dělat co chce, ani v pandemii. ÚS nám dal nyní za pravdu," napsal předseda ODS Petr Fiala na svém Twitteru.

Přidal se také Marian Jurečka (KDU-ČSL). "ÚS nám dnes dal za pravdu. Vláda prostě nemůže tahat zákazy, jak králíky z klobouku, aniž by je rozumně odůvodnila, prokázala jejich smysl a nebyl to šikanózní nesmysl."

K rozhodnutí se vyjádřil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza:

Na záznam tiskové konverence se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz