Koronavirus

O víkendu neočkujeme! Vakcínu od Moderny dostali v sobotu jen tři lidé

O víkendu neočkujeme! Vakcínu od Moderny dostali v sobotu jen tři lidé
Zdroj: Getty Images

Očkování by mělo být vítěznou kartou lidstva v boji proti koronaviru. V České republice ale pokračuje stále poměrně pomalu. Velmi málo se očkuje především o víkendu, například v sobotu dostali vakcínu od firmy Moderna v celé republice jen tři lidé.

V České republice bylo podle dat ministerstva zdravotnictví provedeno více než půl milionu očkování. 207 tisíc lidí již dostalo obě vakcíny. Nejvíce se v Česku očkuje vakcínou od firmy Pfizer a BioNtech, naopak nejméně byla zatím využita vakcína od firmy AstraZeneca. Právě ta přitom měla vyřešit problém s pomalým očkováním, protože může být skladována v obyčejných lednicích a využít ji tak mohou i praktičtí lékaři.


Při pohledu na data ministerstva zdravotnictví je na první pohled vidět jeden z problémů pomalého očkování. Zatímco ve všední dny je naočkováno kolem 16 tisíc lidí, tak o víkendu se čísla razantně propadají, a to až ke zhruba dvěma tisícům denně.

Očkování v České republice

Zdroj: MZ ČR

Například za poslední víkend bylo celkem provedeno 4 907 očkování a k naprosté většině z nich byla použita vakcína od firmy Pfizer a BioNTech. Vakcínu od firmy Moderna dostali v sobotu jen tři lidé, v neděli byla použita v 99 případech.

Očkování v České republice - Moderna

Zdroj: MZ ČR

O moc lépe na tom není ani vakcína od firmy AstraZeneca. Zatímco v sobotu byla využita při 608 očkování, v neděli ji dostalo jen 112 osob.

Očkování v České republice - AstraZeneca

Zdroj: MZ ČR

Právě vakcína od firmy AstraZeneca je přitom v Česku už několik týdnů a dostalo ji zatím jen minimum lidí. K 17. únoru bylo v republice využito 2 777 vakcín od této firmy, přestože jich měla Česká republika k dispozici 40 800.

Související obsah


Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se někteří senioři vakcíny od firmy AstraZeneca obávají a mohla by tak být využita pro očkování zaměstnanců škol. Mezi Čechy panují zejména obavy z její účinnosti. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka ale k obavám není důvod. "Tato vakcína je 100% účinná proti závažnému průběhu covidu, hospitalizaci a úmrtí. Člověk, který dostane tuto vakcínu, má jistotu, že po onemocnění covidem nebude mít těžký průběh a neumře," uvedl Chlíbek. To platí pro všechny věkové skupiny, včetně seniorů. Více informací najdete v tomto článku.

Ohledně víkendového (ne)očkování ministr již na začátku února řekl, že to jako problém nevidí. "Lidé, kteří provádějí očkování, jsou většinou ti, kteří se starají o všechny pacienty a na kterých je zátěž. I oni si potřebují odpočinout," řekl Blatný. "Nemyslíme si, že je to něco, co negativně ovlivnilo rychlost očkování," dodal.

Očkování by se ovšem mohlo zrychlit v březnu, kdy mají začít očkovat praktičtí lékaři a přijde také více vakcín. "V tomto týdnu přijde 196 tisíc vakcín. Další týden pak 176 tisíc," uvedlo v pondělí ministerstvo zdravotnictví. 

Související obsah

Již brzy by mohla být v Evropské unii využita i vakcína od další firmy. Jak to momentálně s látkou od firmy Johnson&Johnson vypadá a jaká je její velká výhoda, se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz