Zahraničí

Evropská unie rozšíří sankce vůči Rusku. Je proti uvěznění Navalného

Evropská unie rozšíří sankce vůči Rusku. Je proti uvěznění Navalného
Zdroj: Profimedia

Evropská unie se rozhodla uvalit na Rusko další sankce. Důvodem je uvěznění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného a potlačování demonstrací na jeho podporu. Sankce se dotknou nově dalších čtyř lidí.

Na uvalení nových sankcí se společně dohodli ministři zahraničí členských států Evropské unie. Na začátku února poslal moskevský soud Alexeje Navalného do vězení na 3,5 roku za údajnou zpronevěru více než sedmi milionů korun.  Jeden rok z původního trestu mu soud uznal za domácí vězení.

Navalnyj byl následně u soudu ještě jednou, tentokrát čelil obvinění z urážky válečného veterána. Opoziční lídr měl nevhodně komentovat respondenty v reportáži podporující ústavní změny, díky nimž může Vladimir Putin v roce 2024 znovu kandidovat na prezidenta. Navalnyj je nazval národní ostudou a zrádci. Mezi nimi byl i veterán Ignat Artemenko. I v tomto případě ho moskevský soud uznal vinným a uložil mu pokutu 850 tisíc rublů, což je zhruba 245 tisíc korun.

Související obsah

Evropský soud pro lidská práva považuje rozsudek za neodůvodněný. Navalnyj to před moskevským soudem zopakoval. Ruského prezidenta Vladimira Putina pak označil za traviče, který se ho pokusil zabít.

Česká republika už od začátku Navalného uvěznění požaduje jeho propuštění. "Česko požaduje okamžité propuštění Alexeje Navalnyho, jde o vykonstruovaný proces. Takových bohužel známe z vlastní historie celou řadu. Evropská unie by se měla opět vrátit k tématu sankcí," uvedl na začátku února český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Související obsah

Případné uvalení sankcí na Rusko okomentoval už dříve také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Musíme být připraveni. Pokud chcete mír, připravte se na válku," uvedl Lavrov, aby zdůraznil, že Rusko je na rozchod s Evropskou unií připraveno a její zastrašování si nenechá líbit.

Navalného loni otrávili jedem novičok, který používala už tajná služba Sovětského svazu KGB. Podezření okamžitě padlo na Kreml, ten ale veškerá obvinění několikrát popřel.

Podporovatelé Navalného vyšli do ulic. Policie jich přes tisíc zatkla:

j, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz