Domácí

Lidem ve finanční tísni zajistí roušky a respirátory stát. Rozešle jich miliony

Lidem ve finanční tísni zajistí roušky a respirátory stát. Rozešle jich miliony
Zdroj: Getty Images

Pro lidi ve finanční tísni je pořízení ochranných pomůcek velmi náročné. Ministryně Maláčová proto prosadila bezplatnou distribuci roušek a respirátorů pro lidi ohrožené chudobou. Pomůcky mezi potřebné rozdělí obce a organizace sociálních služeb.

Sedm a půl milionů roušek a nespecifikované množství respirátorů začne od úterý rozesílat ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) do potravinových bank. "Odtamtud půjdou pomůcky do organizací sociálních služeb a ty je pak předají svým klientům," uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Vyzvednout je pro své potřebné občany budou moci i obce. Organizace a obce tak přesunou pomoc přesně k těm lidem, kteří ji potřebují," dodala. Bezplatnou distribuci ochranných pomůcek lidem v nouzi schválila vláda na pondělním jednání. K potřebným zamíří ze státních hmotných rezerv.

Pomoc je určená pro lidi "v sociální tísni, kteří nemají dostatek finančních prostředků na základní potřeby, dále rodinám žijícím v azylových domech či na ubytovnách, rodinám ve vyloučených lokalitách, osobám ve finanční tísni nebo osobám bez domova žijícím na ulici či přespávajícím v noclehárnách," upřesňuje MPSV.

Související obsah

 

S rozvozem roušek a respirátorů pomohou hasiči. Předpokládá se, že na jednoho člověka připadně jedno balení, které obsahuje 50 kusů roušek. Využít je mohou i přesto, že od čtvrtka bude na frekventovaných místech jako MHD či obchody platit povinnost mít na sobě respirátor nebo nanoroušku.

Obyčejné zdravotnické roušky jsou povolené také, ale člověk na sobě musí mít dvě. Děti do 15 let povinnost respirátoru nemají, stačí jim zdravotnická rouška nebo nanorouška. Podomácku vyrobenou masku (např. látkovou) už na sobě ale mít nemohou.

Více o konci nošení látkových roušek se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz