Zahraničí

Velká Británie se chce do půl roku vrátit k normálnímu životu

Velká Británie, které se podařilo první dávku vakcíny podat už téměř čtvrtině populace, představila detailní plán rozvolňování. Britský premiér Boris Johnson chce co nejdříve vrátit děti do škol a nastínil také postupný plán otevírání ekonomiky.

Velká Británie by se do půl roku mohla vrátit k normálnímu životu. Alespoň to je plán tamní vlády. V březnu by se měly vrátit všechny děti do škol, pak by se mohla otevřít venkovní sportoviště a v polovině dubna chce Británie otevřít služby, restaurace či bary. Už v polovině května by pak, podle plánů vlády, mohlo na fotbalové stadiony zamířit až deset tisíc lidí. Otevřít by se měla také kina a ubytovací zařízení.

Související obsah

Hlavním klíčem pro takové rozvolnění je podle britského premiéra Borise Johnsona jednoznačně očkování. "Naočkovali jsme už téměř 18 milionů lidí. Téměř rok od začátku pandemie nás toto úžasné úsilí konečně posouvá k úspěchu," řekl Johnson.

Už v červnu chce Velká Británie zrušit všechna omezení společenských kontaktů - někteří vládní poradci ale zároveň varují, že ani očkování vir úplně nevymítí - dokáže však snížit přírůstky nakažených a zemřelých.

Související obsah

"Už se nemůžeme spoléhat na lockdown a omezování našich životů. Ale právě očkování musí vytvořit ochranný štít kolem naší populace," dodal Johnson.

Postupné uvolňování zahájily díky úspěšné a rychlé vakcinaci také Spojené státy. Ve Washingtonu otevřely základní školy, protože už je zde naočkovaná velká část učitelů. Alespoň jednu dávku vakcíny už v USA dostalo asi 13 % populace. Kompletně je ve Spojených státech naočkováno asi 18 milionů lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Fond vyplatil zemědělcům zasaženým tornádem přes půl miliardy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, už přes půl miliardy korun. Jedná se asi o 80 procent nahlášených škod. Lesy ČR vyplatily asi 34 milionů korun. Částky dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Píše se na Deník.cz