Domácí

Nákaza v domově seniorů: Desítky jich zemřely, někteří i přes vakcínu

Nákaza v domově seniorů: Desítky jich zemřely, někteří i přes vakcínu
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

V domově pro seniory ve Vrchlabí zemřely tři desítky klientů. Vzhledem k tomu, že v zařízení proběhlo očkování, vyrojily se spekulace, že smrt seniorů nastala po aplikaci vakcíny. Ředitelka je vyvrátila s tím, že v domově propukla nákaza koronavirem, která stála za úmrtím klientů. Někteří z nich nemoci podlehli i přesto, že měli za sebou první dávku vakcíny.

V poslední době na sociálních sítích probíhají diskuze o úmrtí klientů ve vrchlabském domově důchodců, která lidé spojují s očkováním proti covidu-19. Redakci TN.cz na to upozornili i diváci. "Proč je tolik mrtvých v Domově důchodců ve Vrchlabí po očkování?" napsal jeden z nich.

Ředitelka domova Soňa Mašková proto vydala oficiální vyjádření, ve kterém zdůraznila, že žádný z klientů v důsledku očkování nezemřel. Potvrdila, že tři desítky seniorů přišly o život, důvodem byl ale prohraný boj s nákazou koronavirem, která v jedné z budov propukla.

"Reakce na očkování byly přiměřené, v žádném případě nedošlo u nikoho k úmrtí," píše Mašková. Klienti podle ní byli očkovaní dobrovolně. Ti, kteří nechtěli, anebo u nich očkování lékař nedoporučil, vakcínu nedostali.

Související obsah

Mezi mrtvými klienty s covidem-19 tak byli očkovaní, i neočkovaní pacienti. Jak upozorňuje Mašková, očkovaní senioři, kteří nákaze podlehli, měli za sebou pouze první dávku. Podle ministerstva zdravotnictví vakcíny až po druhé dávce chrání na 100 % před těžkým průběhem, hospitalizací a smrtí.

Až doposud se účinnost mezi 1. a 2. dávkou uváděla 78 % u AstraZenecy, u Pfizeru je účinnost po první dávce 85 %. V úterý ministerstvo oznámilo, že první dávka AstraZenecy je účinná až na 94 %.

Druhá vlna očkování v domově proběhla 3. února a podle Maškové sice mělo pár klientů nežádoucí reakce, ale nikdo po aplikaci vakcíny o život nepřišel. Zároveň Mašková dodává, že žádný ze seniorů, kteří dostali druhou dávku, nezemřel.

Související obsah

"Chtěla bych připomenout, že senioři v našem domově jsou lidé, kteří z důvodu zhoršeného zdravotního i psychického stavu ztrácejí soběstačnost a potřebují 24hodinovou péči. Je mi moc líto a stejně tak všem našim zaměstnancům, že tři desítky našich klientů nezvládly boj s touto nemocí," napsala Mašková na závěr.

Nákaza ochromila také domov pro seniory v Šumperku (10/2020): 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz