Koronavirus

POZOR! Nošení dvou roušek je dočasné. Musíte mít respirátor, říká úřad

POZOR! Nošení dvou roušek je dočasné. Musíte mít respirátor, říká úřad
Zdroj: Getty Images

Češi musí mít od čtvrtka na veřejnosti adekvátní ochranu nosu a úst. Jednou z možností je použití dvou chirurgických roušek na sobě. Toto řešení je však podle ministerstva zdravotnictví pouze dočasné.

Od půlnoci ze středy na čtvrtek začne platit nové opatření, podle kterého lidé na frekventovaných místech musí mít nanoroušku, dvě chirurgické roušky nebo respirátory třídy FFP2. Ministerstvo zdravotnictví však v tiskové zprávě upozornilo, že i když je prozatím možné použít také dvě jednorázové roušky na sobě, řešení je to pouze dočasné.


"Tento způsob ochrany je však pouze zvolen na přechodnou dobu s ohledem na to, že ne všichni mají možnost si respirátor okamžitě pořídit,“ stojí ve vyjádření resortu.

Související obsah

Kdy ovšem přestane být tato možnost zakrývání nosu a úst dostačující, ale není jasné. Redakce TN.cz proto oslovila resort zdravotnictví, ani tisková mluvčí však nebyla schopná nic bližšího říci. "Respirátor je prostě ideální varianta,“ poznamenala mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.


Lidé, kteří si mysleli, že se předzásobí větším množstvím roušek, které stojí méně než několik respirátorů, tak mají smůlu. To je případ také čtenáře TN.cz z Prahy - Petr se snažil myslet ekonomicky a pořídil si 50 kusů roušek.


Z dodatku ministerstva zdravotnictví však vyplývá, že si stejně bude muset koupit také respirátory. S tím však souhlasí i odborníci, podle kterých respirátory poskytují daleko lepší ochranu. "Zdravotnicky je to krátkodobě ospravedlnitelné. Není totiž moc velký rozdíl mezi dvěma a jednou rouškou na obličeji. Ve chvíli, kdy jsou k dostání respirátory, tak ochrana je mnohem lepší než u roušek,“ tvrdí děčínský lékárník David Gregor.


Právě na pondělním jednání řešila vláda návrh adekvátnějšího zakrývání nosu a úst všude, kde se vyskytují alespoň dva lidé. Tento způsob ochrany tak bude povinný třeba v obchodech, nemocnicích nebo prostředcích veřejné dopravy.

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz