Koronavirus

Tvrdý lockdown je stále ve hře! Do práce by nešel téměř nikdo

I když se vláda zatím vyhýbá tvrdému lockdownu, tak je tento scénář podle informací TV Nova stále ve hře. Po zavedení striktní celostátní karantény čím dál hlasitěji volají odborníci a s podobným požadavkem v pondělí přišli i odboráři.

Odboráři požadují lockdown s uzavřením průmyslu a továren. Chtějí, aby ho vláda zavedla na týden kolem Velikonoc. "My jsme návrh dali, je na vládě, jak s ním bude pracovat, ale nechceme slyšet výmluvy, že to je pozdě a že už to nemůžeme připravit. Šlo by o ten typ pracovišť, která nejsou v nepřetržitém provozu," uvedl šéf odborářů Josef Středula.Ministerstvo zdravotnictví se zatím tvrdému lockdownu brání. "Konkrétní změny momentálně není možné predikovat. Ministerstvo nyní považuje za klíčové, aby se důsledně dodržovala protiepidemická opatření, která momentálně platí," uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Související obsahKvůli britské mutaci ale lockdown, a to ještě v tvrdší verzi, než chtějí odbory, prosazují i experti. Měl by podle nich trvat minimálně dva týdny. Během nich by mělo dojít k uzavírání pracovišť. Podle odborníků by do práce měly chodit jen naprosto nezbytně nezbytné profese jako například zdravotníci."Hlavní místo šíření je na pracovištích. Většina třeba průmyslových podniků je takových, že ti lidé tam pracují tak, že během práce musí být v blízkém kontaktu spolu. V naší situaci by opravdu nejvíce pomohlo, kdyby se nejméně na dva týdny udělalo to, čemu se říká tvrdý lockdown. To znamená lidé by nechodili ani do práce kromě těch naprosto nezbytných zaměstnání jako je zdravotnictví a policie," myslí si imunolog Václav Hořejší.Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že se lockdownu snaží vyhnout, důvodem pro jeho zavedení by mohly být zcela přetížené nemocnice.

Jak by mohl lockdown vypadat popsal Josef Středula:

Lucie Hlubučková mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz