Domácí

Dvě roušky na sobě být nesmí, varuje jejich výrobce. Zrušte to, žádá vládu

Dvě roušky na sobě být nesmí, varuje jejich výrobce. Zrušte to, žádá vládu
Zdroj: Profimedia

Už od čtvrtka bude na frekventovaných místech povinné nosit respirátory nebo nanoroušky. Dočasně ministerstvo zdravotnictví povolilo i dvě zdravotnické roušky na sobě, to je ale podle výrobce roušek zásadní chyba, která může dokonce ohrožovat zdraví, ne ho chránit.

Nemáte respirátor nebo nanoroušku? Dočasně můžete nosit dvě zdravotnické roušky na sobě, než si seženete adekvátní ochrannou pomůcku, jak stojí v mimořádném opatření účinném od 25. února až do odvolání.

Česká společnost TNS Servis, která pod značkou PARTA Medica vyrábí certifikované zdravotnické roušky, se proti tomuto opatření ale ohrazuje a žádá ministerstvo zdravotnictví, aby jej okamžitě změnilo. Nařídit nošení dvou roušek na sobě je podle ní zdraví ohrožující chybou.

"Povinnost nosit dvě zdravotnické obličejové masky ospravedlňujete mylně odkazem na web CDC.gov, kde však explicitně varují před vrstvením těchto zdravotnických obličejových masek," vzkazuje výrobce roušek ministru zdravotnictví.

Související obsah

"Vrstvení doporučují pouze pro kombinaci elastické bavlněné roušky se zdravotnickou obličejovou maskou. Tímto Vás žádáme o opravu formulace opatření na povinnost nosit jednu zdravotnickou obličejovou masku, minimálně Typ II. dle EN 14683," dodává.

Podíváme-li se na přesné znění opatření ministerstva zdravotnictví, skutečně nalezneme zmínku o CDC, tedy americké odborné agentuře. "Ochranu nosu a úst doporučují i významné odborné organizace, včetně Světové zdravotnické organizace (WHO), Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí Spojených států amerických (CDC)," stojí v dokumentu.

Související obsah

Když si ale přečteme doporučení na stránkách CDC, dozvíme se, že dvě zdravotnické roušky bychom nosit neměli. Středisko sice uvádí, že vrstvení obličejových masek snižuje počet kapének, které se z dýchacích cest mohou dostat ven skrz masku a zároveň těsněji obepínají obličej, platí to ale pouze pro případ, kdy si člověk přes zdravotnickou roušku vezme látkovou.

"Existují však některé kombinace masek, které by se neměly používat. Nekombinujte dvě zdravotnické roušky. Nejsou navržené k tomu, aby těsně přiléhaly k obličeji a nošení jedné přes druhou k přilnutí nepomůže," uvádí CDC. Zdůrazňuje rovněž, že respirátor KN95 by se neměl kombinovat s žádnými typy roušek a ochranných pomůcek.

Související obsah

Redakce TN.cz oslovila ministerstvo zdravotnictví. Z vyjádření je patrné, že se resort nedomnívá, že by v opatření byla chyba. "Tento způsob ochrany je zvolen jako alternativa, tedy pouze na přechodnou dobu s ohledem na to, že ne všichni mají možnost si okamžitě pořídit respirátor. Dvě roušky nikdy nemohou nahradit účinnost respirátorů, ale jsou účinnější než jedna rouška," uvedla tisková mluvčí Barbora Peterová.

"Podotýkám, že hlavním cílem tohoto opatření je především zamezit šíření epidemie covid-19, přičemž právě nošením adekvátních pomůcek na ochranu dýchacích cest může k boji s epidemií přispět každý z nás," dodala.

Povinnost nosit respirátory a roušky od čtvrtka vláda oznámila na pondělní tiskové konferenci. Podívejte se na její záznam:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz