Koronavirus

S covidem bojují i naši sousedé! Poláci zpřísňují pravidla

S vážnou koronavirovou situací bojují i naši sousedé. Kritická je situace hlavně na Slovensku, které chce prodloužit nouzový stav. Změny pravidel řeší také Německo a Polsko.

Slovenský parlament má v pátek hlasovat o dalším prodloužení nouzového stavu v zemi. O návrhu poslanci diskutují už třetím dnem. Nouzový stav platí na Slovensku od prvního října minulého roku a skončit by měl 19. března.

Lídři Evropské unie mezitím pokračují v dvoudenním videokonferenčním summitu. Řeší dodávky vakcín, problémy s očkováním, nebo sporná uzavírání hranic.

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že země uvolní opatření na hranicích. Řidiči kamionů cestující z Česka nebo rakouského Tyrolska nově nebudou pro jejich překročení potřebovat negativní test na koronavirus.

Související obsah


 

"Byli jsme nuceni zavést přísná opatření na hranicích s těžce zasaženými regiony a regiony s mutacemi koronaviru. Uděláme ale vše pro to, abychom umožnili volný pohyb zboží a abychom umožnili pendlerům pracovat," sdělila kancléřka.

Merkelová ale neuvedla, od kdy bude zmírnění opatření platit. Zavedení povinných testů a jejich důsledné kontrolování způsobilo na česko-německých hranicích velké komplikace. Tvořily se i desítky kilometrů dlouhé kolony a lidé v nich čekali hodiny - včetně pendlerů nebo řidičů kamionů.

Naopak Polsko opatření na hranicích zpřísňuje. Cestující z Česka a Slovenska se do země nově dostanou jen s oběma dávkami očkování nebo negativním testem, jinak budou muset nastoupit do karantény. 

Související obsah

Některé evropské země zvažují další zpřísnění protiepidemických opatření. Například Francie by mohla kvůli rychlému šíření britské mutace viru uzavřít některé regiony. Země se ale chce vyhnout celostátní uzávěře.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz