Koronavirus

S covidem bojují i naši sousedé! Poláci zpřísňují pravidla

S vážnou koronavirovou situací bojují i naši sousedé. Kritická je situace hlavně na Slovensku, které chce prodloužit nouzový stav. Změny pravidel řeší také Německo a Polsko.

Slovenský parlament má v pátek hlasovat o dalším prodloužení nouzového stavu v zemi. O návrhu poslanci diskutují už třetím dnem. Nouzový stav platí na Slovensku od prvního října minulého roku a skončit by měl 19. března.

Lídři Evropské unie mezitím pokračují v dvoudenním videokonferenčním summitu. Řeší dodávky vakcín, problémy s očkováním, nebo sporná uzavírání hranic.

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že země uvolní opatření na hranicích. Řidiči kamionů cestující z Česka nebo rakouského Tyrolska nově nebudou pro jejich překročení potřebovat negativní test na koronavirus.

Související obsah


 

"Byli jsme nuceni zavést přísná opatření na hranicích s těžce zasaženými regiony a regiony s mutacemi koronaviru. Uděláme ale vše pro to, abychom umožnili volný pohyb zboží a abychom umožnili pendlerům pracovat," sdělila kancléřka.

Merkelová ale neuvedla, od kdy bude zmírnění opatření platit. Zavedení povinných testů a jejich důsledné kontrolování způsobilo na česko-německých hranicích velké komplikace. Tvořily se i desítky kilometrů dlouhé kolony a lidé v nich čekali hodiny - včetně pendlerů nebo řidičů kamionů.

Naopak Polsko opatření na hranicích zpřísňuje. Cestující z Česka a Slovenska se do země nově dostanou jen s oběma dávkami očkování nebo negativním testem, jinak budou muset nastoupit do karantény. 

Související obsah

Některé evropské země zvažují další zpřísnění protiepidemických opatření. Například Francie by mohla kvůli rychlému šíření britské mutace viru uzavřít některé regiony. Země se ale chce vyhnout celostátní uzávěře.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz