Koronavirus

Jihoafrická mutace se rozšířila ve školce! Zkoumají se i další vzorky

Jihoafrická mutace koronaviru se potvrdila u tří nakažených v brněnské mateřské školce. Potvrdil to ředitel laboratoře, která vzorky zkoumala. Nakažení mají mírný průběh nemoci.

Podezření na nákazu koronavirem se v brněnské školce objevilo už začátkem února. Lékaři odebrali několik vzorků a výsledky z laboratoře potvrdily u tří lidí jihoafrickou mutaci viru. Ta je podle epidemiologů nakažlivější a vakcíny jsou proti ní méně účinné. Hygiena do odvolání školku uzavřela.

"Jedná se o dva žáky, učitelku a technického pracovníka, hygiena to zavřela a nic dalšího nevíme," uvedla místostarostka městské části Brno - Líšeň Iva Kremitovská. 

Hygienici na jižní Moravě prověřovali pro podezření na jihoafrickou mutaci pět vzorků – kromě zaměstnanců školky také u ženy, která přicestovala ze Zanzibaru. První případ této varianty viru v Česku se potvrdil už ve čtvrtek.

Související obsah

Další vzorky testují laboratoře po celé republice. Kromě jihoafrické mutace se v Česku masově šíří také ta mutace, která má více než dvojnásobnou nakažlivost. Sekvenované vzorky z Brna potvrzují, že se objevuje u více než 70 procent nakažených.

Budou očkovaní lidé proti mutacím chráněni? Odpovídal imunolog v reportáži TV Nova:

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz