Domácí

Bezradní strážníci! Neví, jak mají správně kontrolovat ochranné pomůcky

Bezradní strážníci! Neví, jak mají správně kontrolovat ochranné pomůcky
Zdroj: TV Nova

Strážníci dosud nemají jasno, jak mají zkontrolovat, jestli lidé na veřejnosti používají správný respirátor nebo jinou ochranu úst a nosu. Nová pravidla přitom nastavilo ministerstvo zdravotnictví s platností od čtvrtka. A od pondělí 1. března je vláda ještě zpřísnila.

Městská policie v hlavním městě požádala autory nařízení o nošení respirátorů na veřejnosti, aby jim vysvětlili, jak vlastně mají povolené respirátory nebo roušky vypadat. A jak si mohou na místě ověřit, že splňují státem nařízené podmínky.

„Oslovili jsme ministerstvo zdravotnictví a čekáme na jejich vyjádření. Náš dotaz směřoval především na to, jak si má strážník na ulici ověřit technické podmínky a požadavky, včetně filtrační účinnosti alespoň 95 % u respirátorů," řekla v pátek TN.cz mluvčí městské policie v Praze Irena Seifertová.

Související obsah

Uvedené informace přitom nechybějí jen městské policii v české metropoli. Stejné nejasnosti mají také jejich kolegové jinde v republice.

Při samotných kontrolách se tedy strážníci zaměřují hlavně na ty lidi, kteří si na veřejnosti ústa i nos nezakrývají vůbec. „Nebo když mají na první pohled jasně nevyhovující ochranu – například pletenou šálu, záclonu a podobně,“ upřesnila mluvčí pražských strážníků pro TN.cz.

Související obsah

Povinnost mít venku zakrytá ústa i nos respirátorem třídy FFP2 nebo KN95, případně masky s účinností nejméně 95 % platí od čtvrtka 25. února. Zatím ale jen tam, kde nelze zachovávat dvoumetrový odstup od dalších lidí. Tedy hlavně v hromadné dopravě, na zastávkách a v jejich blízkosti.

Vláda to ale ještě zpřísnila. Od pondělí 1. března bude uvedená ochrana úst a nosu povinná všude na veřejnosti, tedy bez ohledu na rozestupy od dalších lidí.

Respirátory lze používat i opakovaně. V reportáži TV Nova se dozvíte, jak je ošetřovat: 

TN.cz, TN.cz, TN.cz / AKTU.cz, tn.cz / anš
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz