Domácí

Otec chce zachránit syna, hledá pro něj vakcínu. Odborníci to nevylučují

Otec chce zachránit syna, hledá pro něj vakcínu. Odborníci to nevylučují
Zdroj: Getty Images

Rodiče se stále častěji ptají, kdy už budou očkovány proti viru SARS-CoV-2 i jejich děti. Možnosti, jak podáním vakcíny zachránit syna před nákazou, zjišťuje například Oldřich T. Očkování dětí je však zatím nepřípustné.

O možnost očkovat i děti se zajímá například tatínek Oldřich T. Je ochoten obětovat maximum, aby svého potomka co nejvíc ochránil před onemocněním covid-19. "Já ať třeba pojdu, ale našeho syna ochráníme," napsal na Twitteru.

Související obsah

Očkování dětí ale prozatím nepřichází v úvahu, a to nikde na světě. Žádná z podmíněně schválených vakcín totiž nebyla testována na dětech, proto je výrobci pro nejmladší zájemce zatím nepřipouštějí.

Tuto možnost vylučuje také šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. "Dětské vakcíny mívají zpravidla poloviční obsah antigenu nebo poloviční objem vakcíny," poukázal na další z překážek.

Související obsah

Vakcíny Pfizer/BioNTech a AstraZeneca aplikují zdravotníci v souladu s podmínkami registrace uvedeného léčiva jen lidem starším 18 let. Pouze očkovací látka od společnosti Moderna je určená (a otestovaná na dobrovolnících) pro zájemce starší 16 let.

To se ale může změnit, protože stále silněji zaznívají všude na světě hlasy odborníků, aby se přistoupilo také k očkování dětí. Za důležitý krok pro omezení rychlosti šíření nákazy covid-19 považuje očkování dětí například Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka. Stejně se vyjádřili také lékař pro děti a dorost Daniel Dražan z Jindřichova Hradce a profesor Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti.

Související obsah

V zahraničí už dělají výzkumníci mnoho klinických zkoušek ke zjištění bezpečnosti očkovací látky proti covidu-19 podávané dětem. Na rozdíl od testů na dospělých jsou ale skupiny dětských dobrovolníků výrazně menší – je jich asi jen desetina oproti desetitisícům dospělých.

Také už se nesleduje, kolik lidí se nakazí ve skupině očkovaných a kolik ve skupině s aplikací neúčinné látky, aby se zjistila účinnost vakcíny. Kromě bezpečnosti vakcíny sledují odborníci jen vliv anticovidového očkování na dětskou imunitu.

Podle zjištění TN.cz jsou do klinického testování již povolených vakcín zpravidla zařazovány jen děti starší 12 let. Pouze v Číně testují vědci vakcíny proti covidu-19 i na dětech starších tří let. Všichni tři odborníci oslovení TN.cz však očekávají, že výzkum bude všude ve světě směřovat i k mladším ročníkům než dvanáctiletým a starším dětem.

Související obsah

"Klinické studie postupují s věkem směrem dolů a postupně se do nich budou zařazovat i děti mladší než 12 let," řekl Daniel Dražan. "I mladší děti mohou být do budoucna ohroženi závažným průběhem nebo komplikacemi, například z důvodu postupných mutací a změny patogenity viru," zdůraznil profesor Chlíbek.

Odborníci si uvědomují, že případné očkování dětí může narazit na odpor některých rodičů. "Chápu to. Ale musí být provedeny kvalitní a validní studie a potom budou i argumenty pro očkování dětí," míní primářka Hana Roháčová. Ve stejném duchu se vyjádřili také oba lékaři.

"Dokud nebude schválena registrace dětských vakcín, nelze začít očkovat. Je potřeba mít registraci a data o účinnosti a bezpečnosti u dětí," zdůraznil šéf vakcinologů.

"Všeobecně platí, že očkováním chráníme očkovanou osobu a osoby v její blízkém okolí. Covid-19 může být velmi závažné onemocnění i pro děti, i když riziko je mnohem nižší než u dospělých. Bude nutné očkovat co nejvíce lidí, včetně dětí, abychom jednak ochránili je a jednak vytvořili tzv. kolektivní imunitu," míní Daniel Dražan.

Imunolog říká, jestli budou očkovaní lidé chráněni i proti mutacím koronaviru. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz