Domácí

Co se nově smí a co ne? Advokátka Kovářová objasnila nová opatření

Co se nově smí a co ne? Advokátka Kovářová objasnila nová opatření
Zdroj: Profimedia

Česká republika aktuálně čelí nejtvrdším opatřením od začátku epidemie. Nařízení mají řadu výjimek a ne vždy je jasné, co všechno do nich patří. Čtenářům TN.cz tak na dotazy k opatřením odpovídala advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

V pondělí se opět uzavřely všechny školy a většina obchodů, výrazně se také omezil pohyb lidí. Ti by se nyní měli zdržovat zejména na území obce, popřípadě okresu. Je stanovena řada výjimek, ve specifických situacích ale přesto mnozí lidé tápou, zda jejich případ spadá do výjimek, anebo nikoliv. 

Čtenářům TN.cz proto bývalá ministryně spravednosti, advokátka, expertka na rodinné právo a prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová odpovídala na dotazy týkající se opatření. Vzhledem k tomu, že se jich za odpoledne a večer sešlo několik stovek, nebylo možné zodpovědět všechny.

Mezi dotazy bylo například, zda je možné zajet na zahradu, která je mimo obec, ve které lidé bydlí. Odpovědí je ne, neboť výjimky návštěvu rekreačních objektů neobsahují. Lidé tak nemohou jet ani na chatu či chalupu, a to ani v rámci jednoho okresu.

Související obsah

Výjimkou by podle Kovářové měla být mimořádná situace, kterou řešila autorka jednoho z dotazů. "Potřebovala bych zajet na chalupu vypnout vodu, protože má mrznout, tak aby nám nepopraskalo potrubí," vysvětlila. I přesto, že se jedná o akutní událost, doporučuje Kovářová mít s sebou formulář s čestným prohlášením.

Současná situace trápí i řadu rodičů, kteří nežijí spolu, ale jejich dítě se stýká s oběma. Kovářová uklidňuje, že pokud si rodič vyzvedává dítě například jednou za 14 dní, tak si pro něj může zajet do jiného okresu. Totéž platí i při střídavé péči. "Platí soudní rozhodnutí i dohody o péči o děti, ve vládním usnesení je výjimka," vysvětluje Kovářová.

Nejen omezení pohybu vyvolává pochybnosti. Lidé si nejsou jistí ani tím, jaké ochranné pomůcky nyní mohou nosit. "Naši zákazníci i zaměstnanci se setkali s případy, kdy byli vykázáni z obchodu, protože neměli respirátor, ale "pouze" nanoroušku," upozorňuje generální ředitel výrobce společnosti vyrábějící nanoroušky Batist Medical Tomáš Mertlík.

Související obsah

Nanoroušky ale opatření nezakazuje, neboť zajišťují zvýšenou ochranu dýchacích cest stejně jako respirátory. Totéž potvrzuje i Kovářová. "Povinné jsou respirátory nebo nanorouška. Obyčejná ani jednorázová rouška nestačí. O problémech s nanorouškami víme. Chcete-li se vyhnout problémům, noste respirátor," radí.

Objevilo se také několik dotazů, zda mohou lidé opustit okres kvůli zvířeti. Například kvůli péči o koně. V takovém případě je podle Kovářové povolené vycestovat za hranice okresu.

Na celý on-line chat s advokátkou Danielou Kovářovou se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz