Koronavirus

Brazilský zmutovaný koronavirus na vzestupu! Jaké jsou jeho příznaky?

Brazilský zmutovaný koronavirus na vzestupu! Jaké jsou jeho příznaky?
Zdroj: Getty Images

Koronavirus má už řadu mutací, jako například britskou či jihoafrickou, kterými se už nakazili i někteří Češi. Poslední dobou se stále častěji mluví i o brazilské mutaci. První případy této zákeřné mutace byli na začátku týdne prokázány ve Velké Británii. Liší se nějak tato mutace od ostatních a jaké jsou její nejčastější příznaky?

Brazilská mutace momentálně obchází jako strašák celou Evropu. V pondělí bylo v Británii potvrzeno prvních šest pacientů s touto variantou koronaviru. Řada lidí se tak oprávněně začala obávat, aby nepronikla i do České republiky a nestala se tak další hrozbou vedle nakažlivější britské a jihoafrické mutace.


Brazilská mutace se chová podobně jako klasický koronavirus a lidé tak mohou pociťovat obdobné příznaky jako je vysoká teplota, kašel či ztráta chuti a čichu, píše Mirror. Někteří lidé mohou i s touto mutací zůstat zcela bezpříznakoví. "Mnoho lidí, kteří mají různé varianty koronaviru, nemá žádné příznaky, bez ohledu na to, jaký kmen mají," vysvětluje Britská nadace pro zdravé srdce.


Co se týká větší nakažlivosti této mutace, tak dosud není známo, zda mutace způsobuje závažnější průběh covid-19, ale výzkumy naznačují, že může být snáze přenositelná. Stejně jako jihoafrická varianta, i ta brazilská nese mutaci tzv. spike proteinu, což vyvolává obavy, že vakcíny proti ní nemusí být stejně účinné. "Nové vakcíny, kterými se očkuje proti koronaviru, lze velmi rychle přizpůsobit i pro mutace, takže je pravděpodobné, že pokud budeme potřebovat změnit vakcínu, bude to možné udělat za několik měsíců," zmírňuje obavy profesor Stephen Powis z britské Národní zdravotní služby.

Související obsah


Brazilská mutace byla poprvé odhalena v rámci výzkumu v brazilském městě Manaus a zachytili ji u několika cestujících i v Japonsku. Poprvé byla detekována na začátku ledna při letištní kontrole. Momentálně tato varianta sužuje Německo, Francii, Itálii či již zmíněnou Británii. Viry přirozeně mutují – vyvíjejí se, aby přežily. Mutace se obvykle vyskytují náhodně a někdy mohou vést i ke slabším verzím viru. To se ovšem neděje v případě známých mutací z Británie či Jihoafrické republiky, které jsou zákeřnější.

Podívejte se na video, kde imunolog odpovídal na to, zdali budou očkovaní lidé chráněni i proti mutacím:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz