Koronavirus

Zákaz neplatí, jídelny mohou opět otevřít! Havlíček: Udělali jsme to blbě

Vládní opatření, které v pondělí večer zaskočilo mnoho strávníků firemních kantýn, se opět mění. Vláda hned druhý den zrušila zákaz stravování v podnikových jídelnách, zpřísnila ale podmínky sezení u stolů. Uvedl to místopředseda vlády Karel Havlíček (nestr. za ANO). Zároveň se omluvil, že pondělní rozhodnutí nebylo správné.

Opatření, kterým vláda ze dne na den rozhodla o uzavření firemních jídelen, se opět mění. Není tomu přitom ani 24 hodin, co o zákazu informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Nečekaný krok měl zabránit shlukování lidí v jídelnách, nyní vláda své rozhodnutí přehodnotila. Jíst v podnikových kantýnách je možné, je ale potřeba dodržovat striktní režim.

TV Nova informaci nejprve sdělila mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová s tím, že nekomentovala, co všechno se změní. O několik desítek minut později vše upřesnil místopředseda vlády Karel Havlíček. 

Související obsah

"Jeden strávník u stolu, u dlouhého stolu rozestupy 2 m nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének. Právě jsme přijali na vládě nové usnesení, které upravuje přítomnost pracovníků v rámci zaměstnaneckého stravování," představil ministr opatření, za kterých mohou být firemní jídelny opět v provozu.

Karel Havlíček se odpoledne na tiskové konferenci zároveň omluvil za neustálé změny. "Rozhodnutí bylo špatné, udělali jsme to blbě,“ přiznal. "Dnešní vláda byla rychlá, chtěli jsme jen, aby se jídelny vrátily do původního provozu," dodal.

Už ráno opatření zkritizoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. "Ale už dost! Zakázat jíst v jídelnách, kde je vše zajištěno proti přenosu viru? A co jako příště? Zákaz umývání nebo zákaz zpěvu? Nebylo by lepší se nejdříve poradit a až poté přijímat další opatření. Na viděnou na procházce!" rozhořčil se na sociálních sítích. 

Související obsah

A podobného názoru je i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. "Zavřít všechny jídelny, včetně těch, které fungují v přísném protipandemickem režimu, považuji za nesmyslné. A udělat to přes noc? Pokud to tak vláda opravdu rozhodla, neuvěřitelné!“ uvedl.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) chtěla vláda tímto krokem zabránit shlukování zaměstnanců. "Musí si to tam (ve firmách) nastavit tak, že si budou muset odnášet jídlo v nějakých přenoskách, ale nemohou se tam stravovat," oznámila v pondělí Schillerová.

Související obsah

Rychlé změny v nařízeních neunikly ani pozornosti opozičních stran. "Opatření vlády k jídelnám ilustruje celkové chaotické a nepromyšlené jednání vlády! Napřed rozhodnou, vytroubí to do světa a pak začnou dostávat zpětnou vazbu, zjistí jakou blbost udělali a hodlají to napravovat. Prostě Kocourkov, vše řídí nejlepší krizový manažer!!" okomentoval situaci exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"Informace, že vláda dnes ruší zákaz kantýn ve firmách a nemocnicích, které včera přijala a skutečnost, že nově vybraný ředitel komunikace na ministerstvo zdravotnictví nakonec radši nenastoupil, spolu velmi úzce souvisí," narážela předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na fakt, že ministerstvo zdravotnictví sehnalo nového šéfa odboru komunikace, který měl nastoupit po Janu Brodském. Nový kandidát však v den nástupu odmítl přijít do práce.

Redakce TN.cz v souvislosti s novým opatřením kontaktovala jednu z největších tuzemských firem - společnost ŠKODA AUTO. Její mluvčí Tomáš Kotera ubezpečil, že vládní nařízení bude společnost respektovat, i když z logistického hlediska je velmi náročné ze dne na den změnit již zavedené ověřené postupy. "Ale zvládli jsme to," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz