Domácí

Opatření jsou nesmyslná a diskriminační, tvrdí Svaz měst a obcí

Opatření jsou nesmyslná a diskriminační, tvrdí Svaz měst a obcí
Zdroj: TV Nova

Od pondělí se výrazně zpřísnila opatření v rámci cestování po Česku. Lidé se mohou pohybovat pouze ve svém okresu, cesty mimo něj jsou povolené pouze ve výjimečných případech. Tato nová pravidla jsou však podle Svazu měst a obcí nesmyslná a diskriminační.

Svaz měst a obcí považuje aktuálně platná opatření za reálně neaplikovatelná. Za naprosto diskriminační pak vnímá povinnost setrvat v případě pobytu v přírodě nebo sportování na venkovních sportovištích na území obce, ve které má člověk trvalý pobyt nebo bydliště.

"Opatření musí být vyjádřeno jasně a srozumitelně. Musí být prakticky realizovatelné a předvídatelné ve všech případech. Pokud vláda vydá opatření, které neposkytuje právní jistotu, nelze očekávat, že takové opatření bude pro osoby, které se jím mají řídit, srozumitelné a tedy přijatelné. Vláda by tak místo opisování ze zahraničí měla vycházet ze sídelní struktury České republiky a regionálních specifik," říká předseda Svazu a starosta Kyjova František Lukl.

Související obsah

Současná vládní opatření se nelíbí ani náměstkovi hejtmana Jihomoravského kraje Jiřímu Nantlovi, kterému vadí zejména rozdíly mezi Prahou a zbytkem republiky "Podle vydaných opatření může občan v Praze ve volném čase bez omezení urazit desítky kilometrů, pro občany v některých obcích jsou k dispozici naopak jen stovky metrů. To je obrovská nerovnost, která není zdůvodněná žádnými epidemiologickými důvody," myslí si Nantl.

"Absurdnost rozhodnutí dokládá i usnesení vlády z neděle 28. 2. 2021, na základě kterého dostal ministr vnitra Jan Hamáček oprávnění udělovat výjimky z usnesení vlády o omezení pohybu osob. Vláda tak sama popírá smysl usnesení o omezení pohybu osob na úroveň okresu/obce," píše svaz ve svém prohlášení.

Nová opatření platí v Česku od 1. března. Lidé mohou vyrazit do práce, k lékaři a na úřady kamkoliv, na nákup pouze v rámci svého okresu a na procházku jen na území obce. Cestovat mimo okres bydliště je možné pouze ve výjimečných případech, které určila vláda. Lidé však musí mít u sebe dokumenty, které důvod jejich cesty potvrdí.

Kontroly v praxi. Štáb TV Nova v noci projel nejen mezi okresy, ale i kraji. Podívejte se, jak to celé vypadalo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz