Domácí

Hlídky tvrdě zasáhly proti ženě s dítětem, skončila na zemi. VIDEA

Velkou vlnu kritiky zvedlo video z úterního zákroku strážníků a policistů v Ostravě-Porubě. Strážci zákona tam velmi tvrdě zpacifikovali ženu s malým dítětem. Podle autora videa kvůli tomu, že neměla roušku. Vedení městské policie už zákrok prověřuje.

"Policejní šikana v přímém přenosu u restaurace v Ostravě-Porubě. Paní neměla roušku a chtěla se napít, strážníci ji spoutali a odvezli na služebnu!!! Vše za přítomnosti malé holčičky!!! Kam to až dospěje!? Přitom to šlo udělat úplně jinak. Malou holčičku nechali na místě!" napsal k videu na facebooku Patrik Mikulenka.

Tvrdí, že i on skončil na stanici kvůli tomu, že kouřil na veřejnosti. I když kolem něj prý nikdo nebyl. Vadilo mu i to, že strážník, který ho kontroloval, měl nasazenou jen chirurgickou roušku, ne respirátor.

Související obsah

Následně se po sociálních sítích začalo šířit i video, které s největší pravděpodobností zachycuje spor "z druhé strany" a které podle všeho natáčela přímo žena, která se dostala s policisty a strážníky do konfliktu. Ze záběrů a doprovodného komentáře vyplývá, že odmítala spolupracovat, nechtěla hlídkám ukázat doklady, měla také na veřejnosti popíjet alkohol a pokoušet se odejít pryč za svým malým dítětem.

Stejně její chování zachytily i kamery, které mají strážníci připnuté na uniformě a kterými zákrok natáčeli. Část záznamů z nich ostravská městská policie zveřejnila ve středu odpoledne. 

Pusťte si záběry, které ostravští strážníci zveřejnili:

Strážníci a přivolaní policisté proti ženě tvrdě zasáhli právě proto, že neměla roušku a nechtěla předložit doklady. Mikulenkovo video ukazuje, že ve chvíli, kdy strážci zákona ženu srazili na zem, opravdu neměla zakrytý obličej.

"Neklekejte jí na tu hlavu před malým dítětem, to děcko brečí. Chlapi, vy nemáte doma rodiny? Jak by se na to dívaly? Dívejte se, jak ta malá brečí. Za to, že vám paní nechtěla ukázat občanku, to jako vážně?" komentuje zákrok proti ženě autor videa, zatímco vše natáčí.

"Kdyby paní spolupracovala, tak to nemuselo být. Klade odpor. Vidíte ho sám, máte to natočeno," je slyšet v pozadí další hlas, nejspíš jednoho ze strážníků. Žena na muže zákona křičí, že ji svalili na zem, když má s sebou pětileté dítě. Okolo ní postává pětice policistů a strážníků, v pozadí je slyšet hlasitý dětský pláč.

Související obsah

Tvrdý zákrok řada diskutujících tvrdě odsoudila i za použití nadávek. Do středečního rána se pod příspěvkem sešlo bezmála devět tisíc komentářů a video sdílelo přes 20 tisíc lidí. 

Další lidé ovšem zákrok policie a strážníků hájí. "Hrozné, policie pouze dělá svou práci. Nedivím se, že to takhle dopadlo. Ještěže máme ten mobil a můžeme machrovat," napsala Adéla B. Že si žena může za všechno sama, si myslí Jiří M. Zároveň si ale neodpustil ani kritiku. "Zákrok byl neadekvátní a pro dítě traumatizující, takže postih by měli mít hlavně především právě ti policisté," má jasno.

"V současné chvíli je předmětný zákrok, jakož i postup strážníků předmětem kontroly, kterou nařídilo vedení Městské policie Ostrava. Přezkoumáváme veškeré okolnosti zákroku, ke kterému včera došlo v Ostravě-Porubě," uvedl na dotaz TN.cz ve středu ráno mluvčí strážníků Jindřich Machů. 

"Strážníci po dobu více než deseti minut před provedením samotného zákroku s paní asertivně komunikovali a zároveň jí trpělivě vysvětlovali rozsah porušení vládních nařízení. Ta neměla nasazenou roušku a konzumovala na místě veřejně přístupném alkohol," doplnil později.

Zároveň také odmítl slova autora videa, který strážníkovi vyčítal, že má nasazenou pouze chirurgickou roušku a ne respirátor. To nadzvedlo i řadu diskutérů pod videem. Podle Machů je to ale v pořádku. "Naše stanovisko je takové, že strážník měl ochranný prostředek v souladu s mimořádným opatřením. V něm se hovoří o respirátoru FFP2, zdravotnické obličejové masce nebo obdobném prostředku splňujícím znaky určité normy," odmítá pochybení hlídky mluvčí.

Související obsah

Policejní mluvčí Zlatuše Viačková na dotaz TN.cz ve středu odpoledne uvedla, že hlídka vyjela k incidentu asistovat strážníkům.

"Po příjezdu na místo policisté ženu několikrát vyzývali k prokázání totožnosti, což neustále odmítala. Chovala se nevhodně, byla vulgární a agresivní. Kladla aktivní odpor, a proto ji museli zajistit. Byla převezena na služebnu a po prověření totožnosti propuštěna. Je důvodně podezřelá z přestupku proti veřejnému pořádku. Přestupek v souvislosti s porušením mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví je řešen kolegy z městské policie," popsala Viačková.

Dechovou zkoušku podle ní dotyčná odmítla. "Dítě si na místě převzala známá zajištěné ženy, s jejím souhlasem," uzavřela policejní mluvčí.

Minulý týden vyvolal pozdvižení i zákrok berounských strážníků proti chlapci (14) bez roušky. Připomeňte si ho:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz