Koronavirus

Měly by těhotné ženy dostat vakcínu proti covidu? Odborníci promluvili

Měly by těhotné ženy dostat vakcínu proti covidu? Odborníci promluvili
Zdroj: Getty Images

Očkování proti koronaviru. Téma, které hýbe celým Českem. I když se aktuálně očkují starší věkové skupiny obyvatel, postupně se začnou očkovat i mladší ročníky. Důležité rozhodnutí, zda se očkovat či ne, ale řeší i nastávající maminky. Je vakcína pro těhotné bezpečná?

Budoucí maminky, které plánují přivítat dítě během pandemie koronaviru, musí učinit důležité rozhodnutí. Nechat se očkovat či nikoli. Data amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) ukazují, že těhotné ženy, které onemocní covidem-19, jsou vystaveny vyššímu riziku, že budou hospitalizovány. Těhotné také musí počítat s vyšším rizikem úmrtí na tuto nemoc ve srovnání s ostatními, píše ABC News.


Kromě toho mohou být těhotné ženy s koronavirem vystaveny většímu riziku špatných výsledků těhotenství ve srovnání s těhotnými ženami, které koronavirus nemají. Může tak u nich být vyvolán například předčasný porod. Očkování by tato rizika zredukovala, má to ovšem jeden háček.


Těhotné ženy zatím byly zcela vyloučeny ze studií vakcín Pfizer/BioNTech či Moderny. Takže neexistuje momentálně dostatek údajů, jak těhotné na vakcíny reagují. Nicméně minulý měsíc společnost Pfizer oznámila plány na zahájení výzkumu ohledně vakcín a těhotenství.

Související obsah


Výzkumná pracovnice společnosti Virginia Tech Rachel Silvermanová uvedla, že ačkoli existuje jen málo výzkumů o bezpečnosti vakcín během těhotenství, tyto studie pokračují a současný výzkum zatím neukazuje negativní výsledky. "Vzhledem k tomu, že těhotné ženy jsou vystaveny zvýšenému riziku závažného onemocnění vyvolaného koronavirem, je vakcína pro ženy rozhodně dobrou volbou," řekla Silvermanová.


Podobný názor má i americká lékařka Jaclyn Nunziatová. Ta tvrdí, že "riziko, že chytíte koronavirus daleko převažuje nad riziky vakcín". Vakcínu by teda těhotným doporučila. Ostatní odborníci jsou spíše zdrženlivější a nastávajícím maminkám radí, aby se před vakcinací poradily se svým praktickým lékařem. Právě ošetřující lékař ví o zdravotním stavu své pacientky nejvíc informací a může tak zvážit klady i rizika vakcíny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz