Zahraničí

Chorvati popíjejí kávu na zahrádkách kaváren, země uvolnila opatření

Obyvatelé Chorvatska si už mohou v klidu vychutnávat svou kávu na předzahrádkách kaváren a restaurací. Oblíbená dovolenková destinace Čechů totiž od 1. března rozvolnila některá opatření proti covidu-19. Země přitom ještě v prosinci zaznamenávala tisícové přírůstky nakažených.

Vyhřívání se na předzahrádkách, popíjení kávy či konzumace jídla v ulicích měst. Tak to v posledních dnech vypadá v Čechy milovaném Chorvatsku. Tamní vláda totiž od 1. března rozvolnila některá protiepidemická opatření.

Od pondělí je tak možné konzumovat jídlo a pití na restauračních terasách a otevřeném prostranství, například v parku. Nově mohou také sportovci trénovat uvnitř budov, musí ale dodržovat hygienická opatření.

Související obsah

K rozvolnění opatření se rozhodl chorvatský premiér Andrej Plenković, země totiž v posledních dvou měsících zaznamenala výrazný pokles nově nakažených. "Naše týdenní počty klesají, byly sníženy téměř 11krát," těší předsedu chorvatské vlády. "Stále musíme být opatrní. Dnes jsme vedle Dánska zemí s nejnižším výskytem v EU,“ dodal.

Chorvatsko od začátku ledna eviduje pouze několik stovek nakažených denně, ještě v prosinci přitom byly přírůstky v řádech tisíců. Nejvyšší denní nárůst země zaznamenala 10. prosince, kdy přibylo 4620 nových případů.

Související obsah

Chorvati v prosinci zavedli v zemi přísný lockdown a uzavřeli hranice. Vstoupit mohli pouze lidé s negativním testem, který nebyl starší než 48 hodin. Zároveň se společně mohli scházet pouze členové dvou domácností. Ve všech veřejných prostorech zavedli povinné roušky a výrazně také omezili služby.

Aktuálně země hlásí celkově 243 tisíc případů, přičemž s onemocněním covid-19 zemřelo od začátku pandemie 5548 lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz