Domácí

Babiš navrhuje úřednickou maturitu, studenti by ke zkoušce nemuseli

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhuje, aby ministerstvo školství vyhovělo studentům a umožnilo jim úřednickou maturitu. Znamená to, že by si studenti mohli sami vybrat, jestli chtějí absolvovat maturitní zkoušku, anebo by dostali maturitu na základě průměru svých známek.

Se svým návrhem se premiér svěřil televizi Nova. "Já si myslím, že bychom měli vyhovět studentům a umožnit jim úřednickou maturitou na základě průměru známek," prozradil a dodal, že ministr školství Robert Plaga (za ANO) se na to příliš netváří. Babiš se ho bude snažit přesvědčit. "Pan ministr se tomu brání, já budu jednat," oznámil.

Podle Babiše by studenti letos měli mít na výběr. Ti, kteří k maturitní zkoušce chtějí, by měli možnost ji absolvovat. Zbytek by dostal maturitu na základě svého prospěchu, hodnocení by se odvíjelo od průměru známek.

"Ministerstvo školství je prakticky v neustálém kontaktu s řediteli škol a zástupci školských asociací a kontinuálně ve svých rozhodnutích zohledňuje aktuální vývoj epidemické situace. Proto i nyní reagujeme na nový vývoj a intenzivně se zabýváme i možnými úpravami maturitní zkoušky," vyjádřila se mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Související obsah

"Ve hře jsou například posuny termínů či úpravy obsahu, a to tak, aby byla zohledněna jak složitá situace studentů, tak zachována odbornost a význam maturitní zkoušky jako takové, včetně srovnatelné úrovně. O této věci chceme rozhodnout do konce příštího týdne," dodala.

Plaga není jediný, komu se Babišův návrh nezamlouvá. "Já bych byl proti. Raději bych šel cestou případného posunutí termínu maturit na nějaký poprázdninový termín," vyjádřil se pedagog a místopředseda STAN Petr Gazdík.

Související obsah

"Určitě by se tím posunuly i další věci, případně by muselo ministerstvo školství začít jednání s vysokými školami o tom, jakým způsobem by vypadal příští akademický rok a přijímačky na VŠ," dodal.

Premiér nicméně nepřichází s novinkou. O úřednické maturitě se hovořilo už loni na jaře, kdy ji požadovala část studentů i politiků. Řada z nich upozorňovala především na fakt, že Slovensko středoškolákům mimořádně umožnilo úřednickou maturitu a panovaly tak obavy z toho, že budou zvýhodnění oproti českým studentům. Na české vysoké školy se totiž tradičně hlásí velké množství mladých lidí ze Slovenska. Studentům ale vyhověno nebylo.

Na konci ledna oznámil ministr Plaga podobu letošních maturit. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz