Domácí

ČR bude zřejmě očkovat vakcínou z Číny. Zeman se domluvil s Pekingem

ČR bude zřejmě očkovat vakcínou z Číny. Zeman se domluvil s Pekingem
Zdroj: Profimedia

Česká republika možná v blízké době získá dodávku čínské vakcíny Sinopharm. Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček ve středu uvedl, že prezident Miloš Zeman, na popud předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), napsal dopis do Pekingu. Čínská strana se údajně rozhodla vyhovět. Ještě ve středu přitom ministr zdravotnictví prohlásil, že odmítá v Česku očkovat vakcínou, která není v Evropě schválená.

"Předseda vlády požádal prezidenta republiky, aby se obrátil na prezidenta ČLR s žádostí o dodání čínské vakcíny Sinopharm. Pan prezident této žádosti vyhověl a napsal prezidentu ČLR. Podle zprávy velvyslanectví ČR v Pekingu se čínská strana rozhodla této žádosti okamžitě vyhovět," napsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na twitteru.

Kdy a kolik dávek vakcíny Sinpharm dorazí, tak není zatím ještě známo. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přitom ještě ve středu tvrdil, že odmítá v České republice využít vakcínu, která nebyla schválena Evropsko agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Související obsah

"Že bych šel cestou některých jiných zemí, tedy podepsal výjimku, to určitě neudělám," prohlásil Blatný v pořadu TN.cz Napřímo, na otázku tykající se vakcíny Sputnik V, která stejně jako Sinopharm, nebyla v Evropské unii schválena.

Jako první zemí v Evropě začalo vakcínou Sinopharm očkovat Maďarsko. Tamní regulační úřad prepárát schválil pro nouzové použít navzdory tomu, že Rusko stále o jeho schválení v Evropské unii nepožádalo.

Maďarsko začalo očkovat čínskou vakcínou Sinopharm. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz